İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi, diş yokluğunu gidermek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. İmplantta, çene kemiğinin içine yahut üstüne ana maddesi titanyum olan bir tutucuya sahip bir protez diş yerleştirilir. Kısacası, yapay bir dişin çene kemiğine monte edilmesidir. Vidaya benzeyen implant çene kemiğine yerleştirilir ve protez diş de bu vida yani implant sayesinde çene kemiğine ve diş etine tutunur. Böylelikle gerçek dişe pratikte ve görünüş olarak benzeyen yapay bir diş yapılır. İmplant tedavisi çok sık tercih edilen bir tedavi yöntemidir ancak her hasta implant tedavisi için uygun koşullara sahip olmayabilir.

 

Diş implantı üç aşamada gerçekleşir. Birinci aşamada hasta öncelikli olarak muayene edilir. Hastanın genel sağlık durumu kontrol edilir. Ardından çene kemiği röntgeni incelenir, hastanın çene kemiğinin implanta uygun olup olmadığına bakılır. Eğer çene kemiği implant için yeterli kalınlıkta değilse bazı yöntemler ile çene kemiği kalınlaştırılabilir. Diş etlerinin durumu incelenir, dişlerde tartar olup olmadığına bakılır. İkinci aşamada implant için planlama yapılır. İmplantın yerleştirileceği diş etinin dokusuna bakılır. Eğer hastanın diş eti implant için uygunsa, implant hazırlanmaya başlanır. İmplantın çapı ve boyutları belirlenir. Üçüncü ve son aşamada ise implant artık yerleştirilir. Diş etine ince bir kesik atılır. O kesik açılır ve çene kemiği oyularak bir yuva açılır. Ardından titanyumdan hazırlanmış olan implant yani vida bu bölgeye yerleştirilir. İmplantın yerleştirilmesinden hemen sonra protez diş yerleştirilemez, protezin yerleştirilebilmesi için belli bir zaman geçmesi gerekmektedir. En az üç ay geçtikten sonra protez diş yerleştirilebilir.

 

Diş implantı yapılırken hastaya lokal anestezi yapılır. Yani yalnızca implantın yapılacağı bölge uyuşturulur, hastanın bilinci açık olur. İmplant takıldıktan sonra vücudun implantı kabul etmesi beklenir. Bu süreçte hastada lokal ağrılar oluşabilir. Birkaç gün boyunca hasta kemik ağrısı yaşayabilir. Ancak buz torbası tutarak yahut çeşitli ağrı kesici ilaçlar ile bu ağrıların üstesinden gelmek mümkündür. Çene kemiği ve diş eti implantı kabul ettikten sonra ağrılar tekrarlanmayacaktır.

İmplant Tedavisi

Benzer Konular

Yorumlar (0)