İshal ve Kabızlık

Sindirim ve boşaltım sisteminde yaşanan problemler günümüzde her insanın yaşadığı sorunlar arasında. Günlük hayatta ve iş hayatında insanı zor duruma düşüren bu problemler arasında da en yaygınları ishal olma durumu ve kabızlıktır. İlk olarak ishali inceleyecek olursak:

ishal-ve-kabizlik

İshal, bağırsak hareketlerinin bozulmasıyla birlikte, dışkının normale göre çok daha sıvı olması durumudur ve beraberinde sürekli tuvalete çıkma isteği getirir. Bir günde üç defadan fazla sulu dışkılama Dünya Sağlık Örgütü tarafından ishal olarak kabul edilmiştir. İshalle birlikte aşırı sıvı kaybeden vücutta halsizlik, mide bulantısı gibi şikayetler görülür. Ayrıca karın bölgesinde gaz ve sancı da ishalin belirtileri arasındadır. Ülkemizde çocuk ölümlerinin başlıca sebepleri arasında ishal görülüyor. Bu sebeple ishal ihmale gelecek türden bir rahatsızlık değildir. Peki ishalin çözümü nedir?

Tükettiğimiz besinler ishalin iyileşmesinde son derece önemlidir. Posalı ve lifli besinler tüketmek bağırsakların çalışmasını düzenler ve ishalin tedavisinde kullanılır. Havuç, muz, pirinç lapası, haşlanmış patates ve yoğurt da ishale çok iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. Ayrıca türk kahvesi ve limon karışımı da halk arasında en çok kullanılan doğal yöntemlerin başında gelir. İshal durumunda vücut çok su kaybettiği için de bol bol oda sıcaklığında su içilmelidir. Tüm bu durumlara rağmen kısa sürede düzelmeyen ishal durumlarında ise vakit kaybedilmeden bir doktora başvurulmalıdır.

Kabızlık ise bir diğer dışkılama problemidir ve bağırsak hareketlerinin yetersiz kaldığı durumlarda ortaya çıkar. Dışkılama sıklığının azalması ve dışkılarken zorluk yaşanılması kabızlığı işaret eder. Ayrıca beraberinde fazlaca ıkınmayı ve sert dışkılamayı da beraberinde getirir. Kabızlığın nedenleri de yüksek oranda beslenmeyle alakalıdır. Özellikle diyet yapan insanlarda lifli ve yağlı besinlerin tüketilmemesi kabızlığa yol açar. Fazla miktarda şeker tüketmek, su ve sıvı tüketimini azaltmak, dışkılama ihtiyacı varsa ertelemek kabızlığa yol açan diğer etkenlerdendir. Ayrıca kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak da kabızlık görülebilir. Kabızlığa iyi gelen yöntemler ise sabah aç karna bol bol su içmek, sıvı tüketimini arttırmak, yemek yendiğinde gıdaları iyice çiğnemektir. Kabızlığa iyi gelen besinler ise sebze, balık, probiyotik yoğurt ve lifli gıdalardır. Kabızken kaçınılması gereken besinler kola, kahve, nohut ve kurufasülye gibi baklagiller, kızartma- kavurma gibi yemekler ve yüksek şeker içeren besinlerdir.

Eğer tüm bu yazılanları yaptıktan sonra hala kabızlıktan kurtulamıyorsanız mutlaka bir uzman hekime başvurmalısınız. Tüm bu belirtiler başka bir hastalığın da habercisi olabilir.

İshal ve Kabızlık

Benzer Konular

Yorumlar (0)