Kalp Büyümesi Testleri Nelerdir

Kalp Büyümesi Testleri Nelerdir

İnsanlar genellikle kalpleri ile problem yaşadıkları ve bu durumdan çok rahatsız oldukları için sağlık kuruluşlarına başvururlar. Doktorlar bir takım yöntemler ile kalpte büyüme olup olmadığını kontrol ederler. Burada kullanılan kalp büyümesi testleri nelerdir ve nasıl uygulanır hep birlikte inceleyelim;

 

Göğüs Röntgeni

Hem kalbin hem de akciğerin durumu hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için çekilen bu röntgen sayesinde, kalpteki büyümeler ve karaciğer grafisine kolaylıkla ulaşılabilir. Bunun dışında yapılan testler ise hastalığın nedenini öğrenmek amaçlıdır. Ayrıca kalp büyümesi dışında birçok hastalığında teşhisi için yine röntgen uygulaması kullanılmaktadır.

Elektrokardiyogram

Bazı elektrotların deri üzerine yerleştirilmesi ile yapılan bu işlemde kalbin elektriksel tüm aktivitelerine ulaşılır. Bu sinyaller dalgalar halinde ekranda görülür ve aynı şekilde çıktı alınabilir. Genellikle kalp ritim bozuklukları, kalp krizi kaynaklı oluşan hasarlar ve diğer kalp hastalıklarının genel tespiti için kullanılır.

Ekokardiyogram

Kalpte oluşan büyümelerin izlenmesi ve teşhisi için kullanılan testlerden biridir. Ses dalgalarını kullanarak kalbin hareketli görüntülerini oluşturmaktadır. Bu test sayesinde kalbin her odacığı hakkında detaylı bilgilere ulaşılabilir. Kalp Kapakçıklarının durumu, pompa verimi ve konjenital kalp unsurları hakkında önemli tespitlere olanak sağlar.

Efor Testi

Bir diğer adıyla egzersiz testi olarak adlandırılan bu test sayesinde kalbin herhangi bir fiziksel aktivitede nasıl davrandığı tespit edilir. Kalp egzersizler esnasında normalde daha fazla kan pompalar. Bu test sayesinde normal hayat temposunda kendini göstermeyen tüm problemlere ulaşılabilir. Genellikle bisiklet veya koşu bandı kullanılarak test işlemi yapılmaktadır. Elektrotlar göğüz bölgesine bağlanır ve veriler ekrandan izlenir.

Kan Testleri

Bu test sayesinde kalbi doğrudan ilgilendiren maddelerin kanda bulunup bulunmadığına bakılır ve kalp hastalıkları ile ilgili detaylı bilgilere ulaşılır. Ayrıca bu test sayesinde diğer birçok hastalığında teşhisi konulabilir.

Bu testlerin dışında başka testler de doktorlar tarafından uygulanmaktadır fakat bazıları Türkiye’de uygulanamamakta, bazıları da çok özel durumlarda nadiren uygulanmaktadır. Yukarıda bahsedilen testlerle hemen hemen kesin bir şekilde kalp büyümesi teşhisi yapılabilmektedir. Özellikle ülkemizdeki testlerin başarısı nedeniyle yurt dışından da hastalar bu testleri yaptırabilmek için Türkiye’yi ziyaret etmektedirler.

Kalp Büyümesi Testleri Nelerdir

Benzer Konular

Yorumlar (0)