KALP YETERSİZLİĞİ

Kalp yetersizliğini Kalbin yapısı ve işleyişi ile ilgili hastalıklar sonucu kendini gösteren kalp güçsüzlüğü olarak değerlendirilmektedir. Kalp yetersizliğini değerlendirebilmenin yollarından biri de hastanın günlük fiziksel aktiviteleri esnasında ne derece zorlandığına bakmaktır. New York Kalp derneği (nyha) sınıflaması da bu amaçla geliştirilmiş ve kalp yetersizliği nin günlük hayatımızdaki etkilerini anlamak için yaygın olarak kullanılan sınıflama sistemidir.

 

Doktorlar genellikle fiziksel aktiviteler sırasında insan vücudunda kısıtlama olup olmadığına bakarak nhya sınıflandırması yaparlar.

 

NHYA sınıfları ve belirtileri aşağıdaki gibidir.

Sınıf 1 tipi hastalar

Nefes darlığı yorgunluk veya çarpıntısı olmadan tüm fiziksel gereksinimlerine yerlerine getirebilirler.

Sınıf 2 tipi hastalar

Orta düzey fiziksel aktiviteleri sırasında örneğin ; hafif tempolu koşu, hafif eğimli bir yokuş çıkmak veya ardık merdiven çıkmak gibi durumlarda nefes darlığı çekerler veya yorgunlukla çarpıntıları olur

Sınıf 3 tipi hastalar

Dinlenme sırasında çok rahattırlar ancak günlük toz alma, temizlik yapma, cam silme gibi aktivitelerini yerine getirmek istediklerinde nefeste daralma yorgunluk yahut çarpıntı durumu ile karşılaşırlar

Sınıf 4 tipi hastalar

Bu tip hastalar ise yorgunluk, nefes darlığı ve çarpıntısı olmadan hiçbir aktivitelerini sürdüremezler. Dinlendikleri zamanda bile nefes darlığı görülür ve çoğunlukla evden çıkamaz halde olurlar ve yapacakları en ufak bir fiziksel aktivite ile rahatsızlıkları vuku bulabilir.

NHYA sınıflandırması kalp yetersizliği şikayeti olan hastaların fiziksel aktivitelerindeki yaşadıkları şikayetlerin derecesine göre doktorlar tarafından hastalığın evresini belirlemekte kullanılmaktadır.

 

Şayet doktorunuzun bu değerlendirmeyi daha rahat yapabilmesini istiyorsanız şikayetlerinizi doktorunuza gittiğiniz her muayenede detaylı olarak doktorunuza aktarmalısınız. Hatırlatma : Bu sitede verilen tüm bilgiler profesyonel ve uzman tıbbi ve tavsiye ve tanı niteliği kesinlikle taşımamaktadır.

 

Belirtilen sınıflardaki şikayetlerden bir ya da bir kaçı sizde mevcutsa uzman bir hekime görünmenizde fayda olacaktır.

KALP YETERSİZLİĞİ

Benzer Konular

Yorumlar (0)