Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Karaciğer yağlanması dünya genelinde en sık rastlanan hastalıklardan biridir. Dünya genelinde yetişkin her 4 kişiden birinde karaciğer yağlanması görülmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere, karaciğerde bulunan hücrelerin anormal şekilde yağ kapaması sonucunda meydana gelmektedir. Şimdi karaciğer yağlanmasının belirtileri hakkında detaylı bilgiler sunacağız. Aslında bu hastalığın özel bir bulgusu veya belirtisi bulunmamaktadır. Yani genellikle herhangi bir belirti göstermez. Ancak bu hastalığa yakalanan insanlarda, bazı durumlarda karnın sağ üst bölümünde bir dolgunluk hissiyatı, çabuk yorulma ve halsizlik gibi bir takım belirtiler seyredebilir. Pek fazla görülmese de, hastalığın ilerlemesi durumunda kişide iştahsızlık, kaşıntı, bulantı ve sarılık gibi problemler baş gösterebilir.

 

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer yağlanmaları alkole bağlı oluşan ve alkolden bağımsız oluşan diye iki bölüme ayrılmaktadır. Alkole bağlı gelişen nedenler zaten direkt olarak alkolden kaynaklanmaktadır. Alkol kullanmayan insanlarda karaciğer iltihaplanması oluşmasının nedenleri ise aşağıdaki gibidir;

  • Şeker hastalığı, Hepatit B, Hepatit C
  • Obezite veya aşırı beslenme
  • Toksik maddeler
  • Kolesterolün normal değerlerin üzerinde olması
  • Kortizol kullanımı
  • Hızlı kilo kayıpları veya uzun süre aç kalmak
  • Gebelik kaynaklı oluşan kilolardan gelen yağlanmalar.
  • Wilson hastalığı
  • Aşırı miktarda A vitamini almak

 

Karaciğer Yağlanmasında Teşhis Ve Yapılması Gerekenler

Karaciğer yağlanmalarında teşhis için ultrason veya kan testi yapılabilir. Ultrason sonuçlarında karaciğerin büyüdüğü gözlemlenirse ve kan testinde de karaciğer enzimlerinin normalde yüksek çıkması karaciğer yağlanmasını işaret etmektedir. Pe ki bu durumda neler yapabilirsiniz? Öncelikle düzenli olarak egzersiz, yürüyüş ve spor yapmalısınız. Hayvansal yağları hayatınızdan çıkarmalısınız. Alkol ve tekel ürünlerinden uzak durmalısınız. Aşırı kilolu biriyseniz bir diyet programı uygulayarak ideal kilonuza ulaşmalısınız. Ani kilo değişikliklerinden mümkün olduğunda kaçınmalısınız ve sağlıklı bir kilo kaybı için oruç tutmayı deneyebilirsiniz. Çünkü oruç tutmak karaciğerdeki yağların yakılması için en etkili yöntemlerden biridir ve hadi-i şerifte de anlatılmaktadır. Şeker hastalığınız yoksa düzenli olarak bal tüketerek bu hastalıkla savaşabilirsiniz. Çünkü bal karaciğer yağlanmaları ile savaşan en iyi besinlerden biridir. Son olarak kortizon, paracetamol ve tetrasiklin benzeri karaciğere çok fazla zarar veren ilaçların kullanımını durdurmalısınız. Elbette tüm bunları doktora gittikten sonra uygulamanız gerekiyor.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Benzer Konular

Yorumlar (0)