KATARAKT

Katarakt, çoğu zaman belli yaz üzerinde görülen, göz sorunlarının en yaygın şeklidir. Sağlıklı bir gözde lens saydamdır. Işınların doğrudan retinaya ulaşmasını sağlar. Katarakt, lensin görmeyi engelleyecek şekilde opaklaşması yada sislenmesidir.

KATARAKTIN BELİRTİLERİ

Görmede yavaş yavaş azalma

Işığa hassasiyet, kamaşma

Çift görme

Okuma zorluğu

Sonradan ortaya çıkan miyopi

Renklerin soluklaşması ve sararması

KATARAKT TEDAVİSİ
Kataraktın tedavisi bugün için ancak ameliyatla mümkün olmaktadır. Modern tekniklerin gelişimi ile günümüzde katarakt ameliyatı iğnesiz, narkozsuz ve hastanede yatmadan yapılabilmektedir.

 Ameliyat Ne Zaman Yapılmalıdır?
Günlük yaşantınızı olumsuz etkilemeye başlayan görme azalması, kamaşma ya da iki göz arasında görme farkı varsa ameliyat zamanı gelmiş demektir. Katarakt gelişiminin durdurulması yada geriye döndürülmesi tıbbi tedavi ile mümkün değildir. Katarakt tedavisinde uygulanacak tek tedavi yöntemi cerrahidir

Katarakt Operasyonu Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler !

Kataraktın derecesine göre Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar ameliyattan 3 gün önce kesilmelidir.

Ameliyat sabahı kahvaltı edilebilir ancak çok ağır olmamalıdır.

Diabet, hipertansiyon, astım gibi sistemik hastalıklar için kullanılan ilaçlar ameliyat günü kesilmemelidir. İnsülin dozuna, oral antidiabetik tedaviye, diete uymaya her zamanki gibi devam edilmelidir. Ameliyat günü sistemik olarak kullandığınız ilaçlarınızı yanınızda getirmenizde fayda vardır.

Ameliyat günü yüz iyice yıkanmalıdır ve makyaj yapmaktan, losyon ve parfüm kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Ameliyat sırasında üzerinizdeki kıyafetler değiştirilecektir, sterilite açısından size verilen ameliyat kıyafetleri giyilecektir.

Ameliyat bittikten kısa bir süre sonra evinize dönebilirsiniz doktorunuz sizi ilk 36 saat içinde kontrole çağıracaktır. Eve yalnız dönülmemesi, araba kullanılmamasında fayda vardır.

Damla konulmadan önce eller iyice yıkanmalıdır.

KATARAKT

Benzer Konular

Yorumlar (0)