Kemik Yoğunluğu Testi

Kemik Yoğunluğu Testi

Bir çeşit osteoporoz oluşumlarını gün yüzüne çıkaran testin adı, kemik yoğunluğu testidir. Bu hastalıkta kemikler daha kırılgan bir hal almaktadır. Eski zamanlarda yalnızca kemiklerin kırılması ile hastalık teşhis edilebilmekteydi. Ancak kırılmaların önüne geçebilmek için, kırılmalardan önce teşhis yapabilen bu test geliştirilmiştir. Bu test kırılma riskinin ne derecede seyrettiğini gösterir. Kemik yoğunluğu testi, X ışınlarını kullanarak kemiklerde biriken bazı kemik minerallerini ve kalsiyumu tespit eder. Bu test genellikle ön kol, kalça ve omurga kemikleri için kullanılmaktadır.

 

Kemik Yoğunluğu Testi Hangi Durumlarda Neden Yapılır?

Öncelikle doktorunuz kırılmalardan hemen önce yoğunlukta meydana gelen azalmaları tespit etmek için, daha sonra kemik kırılmalarında osteoporoz tanısı koymak amacıyla ve son olarak osteoporoz tedavisinin nasıl yapılacağını belirlemek için bu teste başvurabilir. Kemiklere yoğunluk veren içeriğindeki yüksek kalsiyum miktarlarıdır. Kalsiyum yoğunluğu fazla olan kemiklerin kırılma oranı oldukça düşüktür. Osteoporoz rahatsızlığı beyanlarda daha sık görülebildiği gibi erkeklerde de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle doktorlar farklı bazı durumlarda da bu teste başvurabilmektedir.

Boy kısalması yaşayan insanlarda, kemikleri kırılgan hale gelen ve çeşitli kırılmalara maruz kalan insanlarda öksürük ve hapşırık gibi durumlarda bile kemik kırılması yaşayan kişilerde, Prednizon benzeri Steroid ilaçların çok fazla kullanılması, çeşitli organ nakilleri ve hormon seviyelerinde olağan üstü düşüşlerin yaşanması osteoporoza neden olmaktadır.

Testin Riskleri Nelerdir?

Öncelikle kalça kemiklerinin ve omuriliğin yoğunluğunu ölçmek amacıyla kullanılan bazı merkezi cihazlar daha kesin sonuçlar vermektedir. Ayrıca parmak, topuk veya ön kol kemiği testi yapan bazı çevresel cihazlara nazaran daha masraflı olabilmektedir. Ayrıca bazı durum ve hastanelerde bu test sigorta kapsamına girmemekte ve ciddi maddi sıkıntılar doğurabilmektedir. Son olarak bu test yapıldığı halde kesin ve doğru sonuçlar çıkmayabilir ve bunun nedeni kesin olarak bilinemeyebilir. Bu sebeple kemik yoğunluğu testi yaptırmadan önce hastanelerle ilgili sıkı bir araştırma yapmalı ve sonradan karşınıza sürprizlerin çıkmasını engellemek için tedbirlerinizi almalısınız. Hastanedeki kişilere ya da doktora testle ilgili sonradan çıkabilecek ücretlerle ilgili danışmayı sakın unutmayın.

Kemik Yoğunluğu Testi

Benzer Konular

Yorumlar (0)