KOAH

Devlet tarafından Kamu spotları bilgilendirme yapılan KOAH hastalığı ilk etapta sigara içme rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Tıbbi olarak bakacak olursak, KOAH; Amfizem ve Bronşiti kapsayan, akciğere giren ve çıkan havayı nefes darlığı olacak şekilde kısıtlaya, kronik ve ölümcül bir hastalıktır.

BELİRTİLERİ

En belirgin işaret, nefes almakta zorlanmak ve kuru öksürüktür. Bunun dışında; balgam çıkarma, kan tükürme, ayaklarda şişme, kanda oksijen azalması, göğüste tıkanma, hırıltılı solunum,

SEBEPLERİ

KOAH rahatsızlığının sebepleri iki farklı şekilde tanımlanmıştır. Birincisi genetiktir. Her ne kadar genetik olarak bir taşıyıcılık mevcut olsa bile çevre etkenleri tetiklemektedir. En büyük sebebi sigara kullanmaktır. Sigara kullanan kişilerin KOAH hastalığına yakalanma oranı diğer kişilere göre 15-20 kat olduğu açıklanmıştır.

Hijyenik olmayan ortamlarda yaşamak, nemli ortamlarda yaşamak, ağır ve yoğun duman koku gibi durumlar da KOHA olma sürecini etkileyen durumlardır.

HASTALARIN YAŞADIKLARI

Direk nefes alma kanalını etkilediği için hayatı karartan bir durum yaşatmaktadır. KOAH hastaları; bol terleme, şiddetli baş ağrısı, ellerde morarma, çarpıntı, aşırı sinirlilik, zayıflama, cinsel güçte azalma, kabızlık, mide rahatsızlıkları, ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma hissi, ellerde titreme, gündüzleri uyuklama, geceleri uykusuzluk gibi rahatsızlıklar yaşamaktadırlar.

TEDAVİ VE ÇÖZÜM YOLLARI

En önemli çözüm yolu sigarayı bırakmaktır.

Doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanın ve kontrolleri aksatmayın

Evin havasını temiz tutun

Ev ortamında su filtreli elektrik süpürgeler ile temizlik yapın

Solunum egzersizleri öğrenin

Vücudunuzu dinç tutun

Spor yapın

Sağlıklı beslenin

KOAH tedavi sürecinin iki anlamı vardır. Birincisi rahatsızlık sürecini yavaşlatarak, sonuçların hayatımızı etkileme durumunu minimuma indirmek. İkincisi ise rahatsızlığın ilerlemesini durdurmaktır.

KOAH hastalığının tamamen tedavisi mümkün değildir lakin dikkat edildiğinde, rahatsızlığın sonuçları hayatımıza minimum yansıyacaktır.

KOAH

Benzer Konular

Yorumlar (0)