KRONİK ÖKSÜRÜKLER

Kronik öksürükler, vücudun rahatsızlık alarmıdır. Vücudumuzun bir yerinde rahatsızlık meydana gelmiştir yada gelmek üzeredir. İşte bu durumlarda kronik öksürükler ortaya çıkar. Çok farklı zamanlarda ve farklı sebeplerle meydana gelen bu öksürük çeşidi iyi analiz edilmeli ve mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Öksürük bedenimizde solunum yolunu temizlemeye çalışan bir harekettir. Bu çerçevede solun yolunda oluşan herhangi bir rahatsızlığını sonucu olarak yansır.

KRONİK ÖKSÜRÜK SEBEPLERİ

Zaman zaman psikolojik sebeplerle de meydana gelse de aşağıdaki rahatsızlıklar ana sebeplerdir.

Nezle, grip, farenjit, astım, geniz akıntısı, reflü, kalp yetmezliği, tüberküloz, akciğerde sıvı toplanması sebeplerden bazılarıdır.

Sigara içimi de yine balgamlı öksürüğe sebeplerden biridir.

KORNİK ÖKSÜRÜK SONUÇLARI

Kronik öksürükler özellikle de kuru öksürükler kişilerde krize sebep olabilir. İlk aşamada baş ağrısı olarak hissedilir, akabinde baş dönmesi hatta bayılmalara kadar gidebilir. Kasların yorulması sebebiyle idrar kaçırma sıkıntıları da oluşabilir. Zorlama sebebi ile fıtık ta meydana gelebilir.

KRONİK ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, kronik öksürük vücudun alarmıdır. Yani bir problem vardır ve sonucu öksürük olarak yansır. Tedavisi ise sebep olan problemin çözülmesidir. Örneğin sebep astım ise, astımın tedavisi yapıldığında öksürük te sonlanır.

Önemli bir konu, her öksürükte şurup kullanmak sakıncalı bir davranıştır. Öncelikle sebebi tespit etmek ve o sebebe göre ilaç kullanmak gerekir. Mutlaka hekime başvurulması sağlığımızı için önemlidir.

Direk tedavi amaçlı olmasa da, günlük belli oranda mutlaka su içmek ayrıca sütün içerisine bal karıştırarak ve karabiber ilave edilerek içilmesi, balgam söktürmeye ve öksürüğün azalmasına faydalı olacaktır.

Her rahatsızlıkta olduğu gibi öksürükte de erken müdahale büyük problemlerin oluşmasını önleyecektir. Öksürük 3 haftadan fazla sürüyorsa, balgamda kan var ise ve antibiyotik fayda etmiyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.

KRONİK ÖKSÜRÜKLER

Benzer Konular

Yorumlar (0)