Mevsim Değişikliklerinde En Sık Görülen Hastalıklar

Doğru beslenmediğimiz ve özellikle kendimize dikkat etmediğimiz için ne yazık ki en ufak mevsim geçişlerinde ya da hava değişimlerinde hemen hasta olabiliyoruz.

Her zaman mevsim geçişlerinde çoğu hastalığın görülme olasılığı artıyor. Vücudumuz direnci çeşitli sebeplerden ötürü düşebiliyor. Bunu değiştirmek bizim elimizde! Burada önemli olan hastalığa yakalanınca hızlı iyileşmek değil, hastalık gelmeden önlem almaktır. İşte mevsim değişikliklerinde en sık görülen hastalıklardan bazıları:

Üst solunum hastalıkları

İlkbaharda havaların ani ısınması ve soğumasına aldanarak, mevsimine uygun giyinmez ve kendimizi korumazsa, hemen üst solunum yolu hastalıklarına yakalanabiliriz. Üst solunum yolu hastalıklarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz: Hapşırık, öksürük, burun akıntısı, ateş, boğaz ağrısı, ses kısılması ya da geniz akıntısı vb. Bu şikâyetleri fark edip sızlanmak yanlış. Kendimizi hastalıklara yakalanmadan önce koruma altına almamız lazım. Bunu da doğru giysi seçerek, yeterli ve dengeli beslenerek, su içerek ve zararlı alışkanlıklardan uzak durarak (Sigara, alkol vb.) sağlayabiliriz.

 

Mevsim Değişikliklerinde En Sık Görülen Hastalıklar

 

Alerjik rinit

 Alerjik rinit halk arasında “Saman nezlesi” olarak bilinmektedir. Bu hastalık burnun iltihaplanması anlamına gelmektedir. Evde uçuşan tozlardan ziyade baharda karşımıza çıkan polenler alerjik nitriti tetikleyebilir. Bu hastalığı yaşayan kişilerin ortalama %30’u alerjik astıma yakalanabiliyor. Bu hastalıktan korunmak için ilaç kullanmak yerine, maske kullanabilir ya da polenli ve tozlu bölgelerden uzak durmayı deneyebilirsiniz.

 

Alerjik astım

Eğer alerjik astımınız varsa, bahar sizin için çok zor geçebilir. Hava yolunun daralması olarak kendini gösteren alerjik astım, ataklarla ilerlemektedir. Burada zarar gören kısmımız bronşlarımız oluyor. İltihap sebebiyle de hava yollarındaki mukoza ödem oluşturuyor. Hırıltılı nefes, ateş, öksürük gibi durumlar alerjik astımın belirtileri arasında sayılıyor.

 

 

Mide hastalıkları

 Reflü, gastrit ve ülser gibi rahatsızlar sebebi bilinmese de genellikle bahar aylarında yani mevsim geçişlerinde ortaya çıkıyor. Hiç şikâyeti olmayan insanlar birden baharın gelmesiyle kendilerinde bu hastalıkların belirtilerini gözlemleyebiliyorlar. Mide hastalıkların belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz: Bulantı, kusma, gece uyurken uykudan uyandıracak kadar şiddetli mide ağrısı, ağza ekşi su gelmesi, geğirme ya da karnın üst kısmında şişme. Bu rahatsızlıkları yaşamamak için kızartma, yağlı, alkol ve sigaradan kaçınmak gerekiyor. Aynı zamanda kilonuza da dikkat etmelisiniz.

Bahar yorgunluğu: Hava ve mevsim değişiklikleri bazı kişilerde bahar yorgunluğuna yol açıyor. Bu durumda kişinin hayatında olumsuzluğa ve sıkıntıya yol açıyor. Eklem ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler bahar yorgunluğuna işaret ediyor. Tabi her bu belirtileri taşıyan kişilerin bahar yorgunluğu yaşadığını söyleyemeyiz. Özellikle bazı tetkiklerden geçirilerek kişinin fiziksel muayeneye girmesi gerekiyor. Bahar yorgunluğundan korunmak istiyorsanız düzenli olarak spor yapmalı, doğru ve dengeli beslenmeli, alkol ve sigaradan uzak durmalı ve uyku düzeninize son derece dikkat etmelisiniz. Bahar yorgunluğu dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır. Sıradan yorgunluk deyip, geçiştirmemek lazım! 

Mevsim Değişikliklerinde En Sık Görülen Hastalıklar

Benzer Konular

Yorumlar (0)