Miyop

Bir göz kusuru olan miyop, okul çağlarından meydana gelen uzağı görememe rahatsızlığıdır. Miyop hastalığı olanlar yakını net görebilmektedirler.

Gözün belirli bir uzaklığın ötesindeki cisimleri odaklayamamasıdır. Nesnelerden yansıyan ışınlar tam olarak görme merkezinde değil daha önde odaklanıyorsa miyop söz konusu olur. Gözün ön-arka uzunluğu, kornea kırıcılığı veya her ikisi olması gerekenden fazla ise cisimlerin görüntüleri, sarı noktanın önünde oluşur.

MİYOP SEBEPLERİ

Temel sebep gözün bazı eksenlerinde meydana gelen uzunluk değişimidir

Miyop genetiksel olarak karşılaşılan bir problem olduğu gibi çevresel etkenlerle de meydana gelebilir

Şeker hastalığı veya katarakt rahatsızlığı da miyopa sebep olabilir

Bazen de stres ve yoğunluğa bağlı yorgunluklar geçici miyop sebebi olabilir

Miyopluk belirtileri genellikle 6 yaşına doğru kendini belli eder. Çocuk küçük yazıları rahatça okurken tahtaya yazılanları ise okuyamaz. Altı yaşına doğru kendini gösteren miyopluk, vücut gelişimine bağlı olarak yirmili yaşlara kadar farklı oranlarda ilerleyebilir. Daha sonra durur ya da daha yavaş ilerler. İlerlemenin en fazla olduğu dönem erkeklerde 11-12 kızlarda ise 9-10 yaş aralığıdır.

MİYOP TEDAVİSİ

Excimer Lazer yöntemi ile miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz kusurları düzeltilebilir ve kornea denilen gözün en dışındaki saydam tabakanın üzerindeki bazı lekeler ve izler de yok edilebilir.

Intacts Yöntemi; Intacts denilen halkalar orta ve düşük derecede miyoplu gözün kornea tabakasına yerleştirilir ve bu şekilde gözlük ya da lense gereksinim kalmaz. 

Önemli bir konu uzağı göremeyen miyoplar 40 yaşından sonra da yakını net görmeye devam edebileceklerdir.

Miyop

Benzer Konular

Yorumlar (0)