MR (Manyetik Rezonans)

MR (Manyetik Rezonans)

Manyetik Rezonans (MR) yöntemi, manyetik alan ve radyo sinyalleri kullanılarak insan vücudunun içindeki organların ve dokuların ayrıntılı bir şekilde görüntülerini oluşturmaktadır. Bu makinelerin büyük ve tüp şeklinde mıknatısları bulunuyor. Cihazın içinde uzandığınız zaman, cihaz bir manyetik alan oluşturur ve geçici olarak vücudunuzda bulunan su moleküllerini hizalar. Daha sonra radyo sinyalleri ile hizalanan su moleküllerinin hafif sinyaller üreterek, adeta bir somun ekmeği dilimleri gibi parçalanmasını ve kitlesel MR görüntülerinin hızlı bir şekilde oluşturulmasını sağlar. MR (Manyetik Rezonans) makineleri, bunun dışında 3D görüntüler elde etmenizi sağlar ve organların çeşitli açılardan izlenmesine olanak sağlar.

 

Manyetik Rezonansın Riskleri Nelerdir?

Manyetik Rezonans cihazını kullanacaksanız aşağıdaki cisimlerin üzerinizde olmaması gerekir. Çünkü metal veya elektronik cihazların varlığı çeşitli güvenlik tehlikeleri oluşturabilmektedir.

  • Yapay kalp kapakçığı
  • Metalik eklem protezi
  • Kalp pili
  • Çıkarılabilen kalp defibrilatörleri
  • Koklear implantlar
  • Şarapnel, mermi veya herhangi bir metal parçası
  • Anevrizmalardan kaynaklanana bazı sızıntıları önlemek için kullanılan bazı metal klipsler

 

Manyetik Rezonans (MR) Niçin Uygulanır?

Manyetik Rezonans, iskelet sistemi, doku ve organları incelemek için geliştirilmiş ve doktorlar tarafından kullanılan noninvazif yani cerrahi olmayan bir yöntemdir. Hastalık teşhislerinde doktorların en büyük yardımcılarından biridir. Omurilik ve beyin için kullanılan Manyetik Rezonans, genellikle şu durumlarda kullanılır; çoklu skleroz, anevrizma (damar genişlemesi), inme, tümörler, kulak ve göz hastalıkları. Bunun dışında kalp ve kan damarları için kullanılır. Kalp odacıklarının fonksiyonu ve boyutu, kalp krizi veya çeşitli kalp hastalıklarından oluşan hasarın ölçüleri, kalpteki kapakların hareket kabiliyetleri ve kalınlıkları, damar genişlemesi veya yırtılması ile kan damarlarında biriken plaklar ve oluşturdukları tıkanmaların tespitinde kullanılır.

Manyetik Rezonansın kullanıldığı diğer organlar dalak, karaciğer, böbrekler, rahim, pankreas, prostat, testisler ve yumurtalıklardır. Bunun dışında eklem ve kemiklerin teşhisi içinde kullanılmaktadır. Artrit benzeri eklem bozuklukları, omurgada meydana gelen disk anormallikleri, tekrarlayan yaralanmalar veya travmatik eklem anormallikleri, kemik tümörleri, kemik enfeksiyonları ve yumuşak doku tümörlerinin tespitinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca meme hastalıkları ve meme dokusu içinde kullanılan Manyetik Rezonans, birçok meme probleminin teşhisinde etkili olmuştur.

MR (Manyetik Rezonans)

Benzer Konular

Yorumlar (0)