Nasır

Nasır Nedir?

Nasır en sık olarak elde ve ayaklarda meydana gelir. Sürekli olarak el ve ayağın bir yere sürtmesi sonucu üst deri kalınlaşarak nasır oluşur. Bir nevi nasır, ölü deri tabakasıdır. Bu ölü deri tabakasının altında keratin toplanır, bu nedenle nasırın altındaki deri iltihaplanmış olur. Aslında deri, nasır oluşturarak, üst tabakasını kalınlaştırarak, kendini dış etkilerden korumaya çalışmış olur. Deri; baskı, sürtünme ya da tahriş hissederse kalınlaşarak savunmaya geçmiş olur diyebiliriz.

 

Ayakta nasır oluşumu genellikle giyilen ayakkabıdan kaynaklanır. Ayağı sıkan ayakkabılar nasır oluşumuna yol açar. Uzun süre ayakta durmak, dar ve ayağı rahatsız eden ayakkabılar kullanmak adeta nasıra davetiye çıkarır. Topuklu ayakkabılar ise bunun en tipik örneğidir. Elde oluşan nasır ise genellikle ağır şartlarda çalışan insanlarda meydana gelir. Sert cisimlerin ele uyguladığı baskı neticesinde el derisi tahriş olur. Örneğin çok yazı yazan bir kişinin genellikle parmaklarında nasır oluşur. Çünkü kalem sürekli olarak deriye baskı yapmaktadır.

Nasır nasıl tedavi edilir?

Her şeyden evvel, nasır oluşumuna neden olan etmen ortadan kalmadıkça bir sonuca ulaşılamaz. Aksi takdir de nasır hep kendini yenileyerek tekrar meydan gelir. Nasırı keserek ortadan kaldırmaya çalışmak riskli bir iştir. Neticede nasırın altında iltihap bulunmaktadır. Nasır kesilerek iltihabın yayılmasına yol açılabilir, bu durum da enfeksiyona neden olabilir. Ayrıca nasır kesilirken yanlışlıkla ölü deri ile beraber canlı deri de alınabilir. Bu da şişlik, ödem ve yara oluşumuna sebebiyet verebilir. Nasırdan kurtulmanın en sağlıklı ve güvenilir yolu bir sağlık kuruluşuna ulaşmaktır. Doktor tavsiyesi ile en iyi sonuca ulaşılabilir. Doktorun vereceği reçeteye uyarak nasırdan kurtulmak mümkündür.

 

Nasır oluşumunu önlemek için de el ve ayak bakımına dikkat edilmelidir. Ayak için, öncelikle ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayaklar düzenli olarak yıkanmalı ve nemlendirici kullanılmalıdır. Hatta ayak için özel kremleri kullanmak çok daha etkili olacaktır. Kuruyan deri, ölü deri oluşumuna yol açar. Cildinizin nemli kalmasını sağlayarak nasır oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Elde nasır oluşumunu önlemek içinse yine aynı şekilde nemlendirici kullanılmalıdır. Bakım elden bırakılmadığı sürece, nasır oluşumunun önüne geçilebilir.

Nasır

Benzer Konular

Yorumlar (0)