OMURGA CERRAHİSİ

Omurga cerrahisi , sinir ve omurilik kökleri ile bu narin sinir dokusunu koruyan / saran omurga üzerine yapılan operasyonlar ve çeşitli cerrahi girişimleri oluşturur. Omurga ve omuriliğin zaman içerisinde çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalması, işlevsel, yapısal, veya mekanik bozukluklara sebep olarak klinik sıkıntılara neden olmaktadır. İşte bu noktada Omurga cerrahisi bilim dalı devreye girmekte ve gerekli teknolojik imkanlar kullanılarak ilgili cerrahi işlem / müdahale yi gerçekleştirmektedir.

 

 

omurga cerrahisi

 

Omurga ve omurilik ve sinir kökleri genellikle felç, duyu kayıpları vb gibi sinir sistemleri fonskiyonlarında kayıplara yol açmaktadır. Bununla beraber omurga hareket sisteminde istem dışı kısıt, şekil bozulması gibi klinik belirtiler ortaya çıkmaktadır.

 

Klinik bulgularda en çok karşılaşılan omurilik hastalık çeşitleri aşağıda sıralanmıştır.

 

Bel ve Boyun Fıtıkları (Disk Hastalıkları)

Genellikle ileri yaşlı hastalarda görülmektedir. Ya da çok ağır işlerde çalışmış yük ve eşya taşımış genç hastalarda görülebilmektedir. Sistemik olarak omurlar arasında yer alan disklerin zorlanması gibi etkiler ile ortaya çıkmaktadır.

 

Travmalar ( Yüksekten düşme, Trafik Kazaları v.b. )

Yüksekten düşme veya trafik kazası veya benzer başka bir sebeple ortaya çıkan omurga kırık, ayrışma veya kopmalarında omurilik ve sinirlerin yaralanmaları , ağır felç ve çok ağır ağrılı durumlarda omurga sağlamlığı ve yük taşıma ve hareket yeteneği bozulması gibi acil durumlardır. Acil olarak tanı ve tedavi uygulamasının yapılması hayat kurtarıcı olabilir.

 

Apseler ve Enfeksiyonlar

Ekseriyetle aciliyet gösteren, cerrahi veya ilaç tedavilerini gerektirebilecek kritik hastalıklar hastalar arasında yer almaktadır.

 

Omurga ve omurga cerrahisinde son yıllarda gelişen teknolojilerin önderliğinde uygulanan  tedavi yöntemleri ile başarı oranı son derece iyi, yüz güldürücü, mutluluk verici seviyelere yükselmektedir.

OMURGA CERRAHİSİ

Benzer Konular

Yorumlar (0)