ORTOPEDİ NEDİR

Kas ve İskelet sistemi hastalıklarıma Ortopedi ve Travmatoloji bölümü bakmaktadır. İlgilendiği vücut organları kollar, bacaklar, leğen ve omurga kemiği bölgeleri farklı bir değişle kafa tasından –ayak tırnak ucuna kadar vücutta bulunan tüm eklem, kas, kemik ve bağlı dokuların ; (sinir, omurilik, damar) tamamını içerir. Asıl alanı damar, omurilik ve sinir hastalıkları oluşturmasa da bu ilgili dokular omurilik cerrahlarının her daim iç içe olduğu durumlardır ve bunları bilmek durumundadırlar. Günümüzde gelişen teknoloji ve ilerleyen bilim çerçevesinde, ışık hızında ilerleyen hatta kavramı ve kapsamı değişen ve genişleyen bir branştır Ortopedi ve Travmatoloji bölümü.

 

Ortopedi ve Travmatoloji nin en önemli ikinci bileşeni ve çok nitelikli, daha ziyade acil tedavi ihtiva eden dalıdır. Her ortopedik doktorun/ cerrahın en temel travmatoloji bilgi donanım ve tecrübesine ve genel cerrahi donanıma sahip olması gerekmektedir.

 

Ortopedi ve Travmatoloji son yıllarda gelişen teknoloji ve branşın kapsamları doğrultusunda bir çok alt branşlara ayrılmıştır. Bu branşlar aşağıda özetlenmiştir.

 

Ortopedi ve  Travmatoloji alt branşları :

-          Omurga cerrahisi

-          El Cerrahisi

-          Mikro Cerrahi

-          Artroplasti cerrahisi (kalça ve diz ağırlıklı- eklem protezleri)

-          Diz cerrahisi

-          Artoskopik Cerrahi

-          Dirsek ve Omuz cerrahisi

-          Ortopedik onkoloji

-          Ayak bileği ve ayak cerrahisi

-          Pediatrik (Çocuk) ortopedi

-          Eksternal Fiksatörler

 

Vücudumuzun tamamında baştan aşağı kemik eklem, kafatası, sinir, damar ve omurilik gibi önemli bölümleri ile ilgilenen hastalıkların acil ve uzun süreli tedavisinde ilgili hastanelerin tıbbi birimleri arasında başvuru yapacağımız bölüm Ortopedi ve Travmatoloji bölümüdür.

ORTOPEDİ NEDİR

Benzer Konular

Yorumlar (0)