ORTOPEDİK ONKOLOJİ

Ortopedik onkoloji vücudumuzun hareket sisteminde bulunan kas, yumuşak doku ve kemikleri tutmuş tümörlerin tedavisini birebir ilgilendiren ortopedi alt dalıdır.

Kas ve iskelette tutunan tümörlerin başlıca sebepleri çevremizde bazı etmenlerin bazı kanser türleriyle ilişkili olduğunu göstermektedir. Örneğin sigara kullanan bir bireyin akciğer kanserine, asbest ile temas ise mesane kanserine sebep olabilmektedir. İskelet ve kas sistemi tümörlerinde ise dış nedenler ile birebir bir bağ henüz bulunamamıştır. Fakat ailevi geçişi mevcut olabileceği gibi genlerin hastalıklar üzerindeki etkiler araştırıldığında ve teknoloji ilerlediğinde bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşılabileceğini tahmin ve hayal etmekteyiz.

Ortopedik Onkoloji tedavisinde de hemen hemen tüm tümör tedavilerindeki gibi asıl amaç, hastalıklı tümörlü olan dokunun vücuttan ameliyatla tam olarak kalıntı kalmadan çıkartılmasıdır. Bu işlemler biyopsi aşamasından başlayarak her tümör çeşidi için farklıdır ve çok önemli incelikler içermektedir. Diğer tümör cerrahilerinde olduğu gibi cerrahi işlemi kolaylaştırmak ve yayılmayı önlemek açısından radyoterapi ve kemoterapi tedavileri yardımcı olarak uygulanabilmektedir. Hastalıklı bölgenin kesilmesine ampütasyon denir. Ortopedik Onkoloji de tedavi edilen yöntem tümörlü dokuların ampütasyona benzer fakat son derece güvenilir olarak vücuttan uzaklaştırılması ve bu işlem sonrasında geride kalan uzvun kullanılabilecek şekilde yeniden onarılması işlemidir. Bu yaklaşımın adı “uzuv kurtarıcı cerrahi” dir. İskelet sistemi tümörlerinde tamamen iyileşme şansı doğru ve uygun tedaviler sonucunda en kötü huylu tümörlerde dahi %70 e ulaşmaktadır.

Tümör ün tekrarlaması veya sıçraması durumunda tümör cinsi ve tekrarlama süresine göre kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi tedavi yöntemlerinden en az biri veya tamamı, kombinasyonlar şeklinde tekrar tekrar uygulanmalı ve doğru sonuca ulaşıp tümörün vücuttan tamamen atılması aşamasına ulaşana kadar tekrar edilmelidir.

ORTOPEDİK ONKOLOJİ

Benzer Konular

Yorumlar (0)