ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ

Özgüven eksikliği küçük yaşlarda yakalanılan ve belki de bir ömür etkisi süren sosyal, psikolojik rahatsızlıktır. Özgüven eksikliği olan bir bire toplum içinde kendine biçilen rolün gereklerini yerine getirmekten mahrum hale gelmiştir.

Hayatımızı beyin ve bilinçaltı yönetir. Beyin ve bilinçaltı sürekli öğrenir kayıt yapar. Öğrenme sürecinin en önemli argümanları, yaşanan olaylar ve çevredir.  Bu sebeple doğduğumuz günden itibaren direk veya çevrenin etkisi ile yaşadığımız her olay, gelecek için içgüdülerimizi şekillendiren birer bilgi haline gelecektir.

Özgüven eksikliği işte bu kayıtlardan çıkan analiz sonucu kendini gereksiz, faydasız ve eksik hissetme durumudur. Birey önceki yaşadıklarına ve çevresinin durumuna göre bu analizi yapar ve yaşıtlarından, akranlarından kendini eksik hisseder.

Bunun sonucunda öncelikle iletişime girerken rahat olmaz. İçine kapanır. Olaylardan uzaklaşarak yok sayabilir. 

İkinci tepki ise örtüleme metodu ile özgüven eksikliğini gizlemektir. Bu davranış şeklinde, olduğu durumu gizlemek adına haddinden fazla güç gösterisi, yalanlar, kendini olmadığı kadar yetenekli göstermek, akranları ile yarışa girmek gibi davranışlar sergilenmesine yol açar.

Özgüven eksikliğinin en önemli sebebi ailedir. Yetişme döneminde sürekli eleştirilen, fırça yiyen, aşağılanan, alay edilen çocuk kendini eksik hisseder.

Aile ortamında şiddet yaşanması da çocukların özgüveni eksik olarak yetişmesine sebeptir.

İleri dönemlerde tedavisi mümkün olsa bile zor ve uzun bir süreçtir.

Bu sebeple ilk aşama rahatsızlığı kabul edip yüzleşmektir.

İkinci aşama doğru bir hekimden destek almaktır. Bu sayede her aşama doğru şekilde kat edilir.

Bu aşamalar yaşanırken çevre desteği çok önemlidir.

Genel anlamda baktığımızda, çocukken doğru şekilde yetiştirilmiş bireylerde özgüven eksikliği minimum düzeyde kalmaktadır.

ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ

Benzer Konular

Yorumlar (0)