PANİK ATAK

Panik atak genel anlamda endişe, güvensizlik, tereddüt hissetme gibi duyguları kontrol edeme hale gelmektir. Zaman zaman eski yaşadığımız problemlerin bilinç altı dürtüler oluşturması sonucu yansımakla beraber, anlık yaşanan olumsuz durumlar da panik atak oluşturabilir.

Genel anlamda insanın hayati fonksiyonları ya da sevdiklerinin, değer verdiklerinin yaşamları ile ilgili endişe hissetmesidir. Hastalık olma sebebi bu endişenin kontrol edilemez sonuçlar yansıtmasıdır.

Şöyle söyleyelim, oğlunun telefonuna ulaşamayan bir annenin, oğlunun başına kötü olaylar geldiğine dair düşüncelere sahip olması ve bu durumu hayatına yansıtmasıdır.

PANİK ATAK BELİRTİLERİ

1. Çarpıntı, kalp atımlarının duyumsanması,
2. Terleme,
3. Titreme ya da sarsılma,
4. Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma,
5. Soluğun kesilmesi,
6. Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi,
7. Bulantı ya da karın ağrısı,
8. Baş dönmesi, sersemlik, düşecek ya da bayılacak gibi olma,
9. Kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme,
10. Kontrolünü kaybetme korkusu,
11. Ölüm korkusu,
12. Uyuşma ya da karıncalanma,
13. Üşüme, ürperme ya da ateş basmaları,

Belirtiler gözlemlendiğinde en önemli konu müdahale etmektir. Çünkü bir çok olay panik atak sebebi olabilir. Eğer ki anında müdahale ile problem çözülmez ise kalıcı rahatsızlıklara sebep olabilir.

PANİK ATAK NASIL OLUŞUR

Kalp atışlarımız hızlanır: Çarpıntı hissedebiliriz ya da kalp atımlarımızı duyumsayabiliriz.
Kan basıncımız artar ve kalbimiz özellikle kaslarımıza bol miktarda kan pompalar: Terleme, titreme ya da sarsılma, ateş basması hissederiz.
Derimize daha az kan pompalanır: Uyuşma ya da karıncalanma hissetmemize yol açabilir.
Sindirim sistemimize daha az kan pompalanır: Bulantı ya da karın ağrısı hissedebiliriz.
Kanımızdaki oksijen artar karbondioksit azalır ve beyin kan sirkülasyonu değişir: Kendimizi ya da çevremizi değişmiş, tuhaf ve farklı hissetmemize, kontrolümüzü kaybedebileceğimiz korkusunun oluşmasına neden olabilir.

PANİK ATAK TEDAVİSİ

Kalıcı bir tedavi, hastalık sebebini iyi analiz etmekle başlar. Bunun akabinde hekim kontrolünde psikolojik ve ilaç tedavileri faydalı olacaktır.

PANİK ATAK

Benzer Konular

Yorumlar (0)