Parkinson Hastalığı

Parkinson Hastalığı

Parkison hastalığı genel anlamda kişinin hareketlerini etkileyen sinir sistemindeki ilerleyici bir hastalıktır. Genellikle bir elde zorla başlayan bir titreme sonucu ortaya çıkar ve yavaş yavaş ilerler. Bu hastalığın en bilindik belirtilerinden biri titremedir. Ayrıca hareketlerin yavaşlaması ve katılık görülmesi de bu hastalığın yaygın belirtileri arasındadır.

Bu hastalığın erken dönemlerinde, kişinin yüzündeki ifadelerde değişimler ya hiç olmaz ya da çok az olur. Ayrıca yürüme esnasında kollarda hiç sallanma olmayabilir. Konuşma şekli bozulmuş veya yumuşak olabilir. Durumun ilerlemesi halinde Parkison hastalığının belirtileri de kötüleşebilmektedir.

                Parkison hastalığı tedavi edilemeyen hastalıklar grubunda yer alır. Ancak ilaç tedavileriyle ilerlemesi durdurulabilir veya ufak düzelmeler sağlanabilir. Bazı durumlarda beyinin farklı bölgelerine cerrahi operasyon önerilebilir.

Parkison Hastalığının Belirtileri

Öncelikle bu hastalığın bulguları ve belirtileri her insanda farklı şekilde görülebilmektedir. Genellikle erken belirtiler hafif olduğundan rahatlıkla teşhis edilebilmektedir. Vücudun bir tarafında başlayan belirtiler zamanla iki tarafı da etkisi altına alır ancak ilk etkilenen taraf kötü bir hal alabilir. Parkinson hastalığının en çok karşılaşılan bazı belirtileri ve açıklamaları aşağıdaki şekildedir;

Titreme: Hastalığın başlıca belirtileri arasında ilk sırada titreme bulunuyor. Sallanma, titreme gibi etkiler genellikle parmak ve ellere başlar. Özelikle de dinlenme halinde olan ellerde titremeler yoğunlaşabilir. Bu tür şikayetler görüldüğü taktirde Parkinson hastalığından şüphelenilmelidir.

Yavaştan Hareket: Hastalık zaman geçtikçe hareketlerinizin yavaşlamasına ve ağır hareket etmenize neden olabilir. Normalde çok kısa süren işleri bile yapmanız oldukça zamanınızı alabilir. Adımların daha kısa atılmasını ve oturmayı zorlaştıran bir etki gösterebilir. İnsanın dışarıdan da garip görünmesine sebep olan bu belirti en belirgin belirti olarak kabul edilir.

Sert Kaslar: Genel kaslarda gerginlik oluşabilir ve bu herhangi bir kasta meydana gelebilir. Ayrıca sert kaslar yaptığınız hareketlerin aralığını kısıtlar ve ağrılara yol açar.

Bozulmuş denge ve duruş: Kambur çıkabilir ve duruşunuzda farklılıklar meydana gelebilir. Ayrıca yaptığınız hareketlerde dengede duramama gibi sıkıntılar da meydana gelebilir. Bunun dışında otomatik hareketlerde kayıp, konuşmalarda değişiklik ve yazmada farklılıklar meydana gelebilir. Tüm bunlar Parkison hastalığının en yaygın belirtileri arasındadır.

Parkinson Hastalığı

Benzer Konular

Yorumlar (0)