POLİKİSTİK OVER

Polikistik over halk arasında adet düzensizliği , tüylenme , gebe kalamama gibi anlatılmaktadır. Polikistik over basit bir yumurtlama bozukluğu olmaktan çok kısa veya uzun vadede çok ciddi sorunlar oluşturabilen bir durumdur ve bu sebeple tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

Polikistik overli bir hastaya semptomik tedavi uygulanır. Şikayetleri ne olursa olsun aşırı obezite durumunda mutlaka hastanın kilo vermesi istenir. İnsülin direnci de zayıflama üzerinde rol oynadığı rol tıp dilinde farklı şekillerde yorumlanmıştır.

 

 

PCO ve Adet düzensizliği

Polikistik over li hastalarda genellikle adet düzensizliği görülmektedir.  Yumurtlama problemlerine bağlı olan düzensiz, gecikmeli yoğun kanamalı durumlara sıkça rastlanır. Polikistik over tedavisinde amaç yumurtlamanın yeniden sağlanmasıdır. Çocuk isteği olup da en çok sıkıntı yaşayan hasta grupları arasında ilk sırada pco lu polikistik over hastaları mevcuttur.

 

PCO ve Tüylenme

Polikistik over sendromunda aşırı tüylenme şikayetleri de yabana atılmayacak kadar çoktur.  Erkeklik hormonlarının fazla olmasına bağlı olarak ortaya çıkan tüylenme polikistik over sendromunda sıklıkla görülen bir durumdur. Bazı kadınlar bunu pek önemsemezken bazı kadınlar için direk hekime müracaat sebebidir. Tedavisinde asıl amaç erkeklik hormonunun baskılamak ve fazla kılların yok edilmesidir. Bunun için epilasyon veya laser epilasyon gibi yöntemler kullanılmaktadır. Yapılacak tedavi sadece yeni tüylerin çıkmasını durdurmaktadır.

 

PCO ve Kısırlık

Polikistik overli bazı kadınlarda yumurtlama bazen olur. Bazıları ise hiç yumurtlamaz. Siz eğer yumurtlamıyor ve hamile kalmak istiyorsanız öncelikle kısırlığa karşı mevcut tedavileri denemelisiniz. Günümüzde gelişen son teknolojiler bu tedavi yönteminde çok iyi sonuç vermektedirler.

 

PCO ve dikkat edilmesi gerekenler

Eğer pco tanısı konulduysa adet sorunları, kısırlık, aşırı kilo, tüylenme ve sivilce görülebilir.

Eğer aşırı kilolu iseniz biraz bile kilo vermeniz tedavi aşamasında çok büyük faydalar görmeniz için yardımcı olacaktır.

Yaşam tarzınızda yapabileceğiniz küçük değişimler pko da almış olduğunuz tedaviye pozitif katkılar sağlayacak ve iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

POLİKİSTİK OVER

Benzer Konular

Yorumlar (0)