RAMAZAN DA SAĞLIKLI BESLENME BÖLÜM 2

Ramazan da sağlıklı beslenme Ramazan ayının Mayıs ve Haziran ayına denk gelmesi ve havaların sıcak seyretmesiyle daha da önem kazandı. Havaların sıcak seyretmesiyle birlikte oruç tutanlar da bu durumdan olumsuz etkilenebiliyor. Özellikle tansiyon ve şeker hastalarının halsizlik ve tansiyon gibi sorunlar yaşamamaları için dikkat etmeleri gereken iftar ve sahur menüleri ile ilgili birkaç bilgiyi sizlerle paylaşmakta fayda görüyoruz.

Sahurda ağır yiyeceklerden kaçının ve bol bol su tüketin uyarısı sürekli tekrarlanıyor. Uzmanların tok tutma özelliği olması hasebiyle yumurta tüketimine dikkat çekiyorlar. Diğer yandan sahurda yiyeceğiniz kepekli makarna bulgur ve beyaz ekmeğe tercihle tam tahıllı ekmekler ve bol bol sebze sizi gün boyu tok tutmaya yetecektir.

Sağlıklı bir iftar sofrasında bütün besin gruplarından azar azar bulunması ve vücudumuza ihtiyacı oranında alınması gerekiyor. İftar menümüz hafif olmalı, iftar ile sahur arasında mutlaka yeteri kadar sıvı tüketilmeli, içilen kola çay vb. gibi meşrubatlar sıvı olarak sayılmamalı salt su sıvı olarak görülmelidir. Tatlı olarak güllaç ve hafif sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

Sahurdan sonra 2 saatlik bir uyku bile vücut ritmini koruduğunu belirten uzmanlar günlük hayatın uykuyla geçmemesi, gündüz oruçlu olunan saatlerde makine ve teçhizat kullanımı olabileceğini ve sağlıklı bir şekilde günün devam edebilmesi için uykunun önemine dikkat çekiyorlar.

 

Yapılan ve doğru bilinen bir diğer yanlış ise oruç tutmanın bir zayıflama yöntemi olduğunu sanmak ve savunmaktır. Oruç tutmak alternatif bir zayıflama yöntemi değildir.

 

Ramazanda sağlıklı beslenme ile ilgili aşağıdaki bilgiler faydalı olacaktır.

İftar acele edilmeden hafif porsiyonlar halinde olmalıdır

Günde 3 kere alınacak ilaçlar iftar ve sahur olarak iki öğüne ayrılarak alınmalıdır.

Yağlı yiyecekleri tüketmekten kaçınılmalıdır.

Uyku bölünecek endişesiyle sahur atlanmamalıdır.

Tatlılar meyve tatlıları veya sütlü tatlılar olarak tercih edilmelidir.

İftarda yeterli su tüketimine dikkat edilmelidir.

 

Şimdiden iyi bayramlar

RAMAZAN DA SAĞLIKLI BESLENME BÖLÜM 2

Benzer Konular

Yorumlar (0)