RAMAZAN SONRASI BESİN TÜKETİMİ

Ramazan sonrası beslenme 30 günlük oruç tutma günlerinin sonunda dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Ramazan ayı boyunca vücut belli düzenlere kavuşur bu durumun normale dönüşme sürecinde dikkatli davranmak gerekir. Aksi halde hızlıca kilo almak dahil bir çok rahatsızlık yaşanabilir.

En çok dikkat edeceğimiz husus süreçlerin yavaş yavaş ve vücuda yüklenmeden yapmaktır. Psikolojik olarak her gıdadan bol miktarda yemek isteriz, bu da sağlıksız sonuçlar doğurabilir.

Ramazan ayı boyunca vücut iki öğünden oluşan bir süreçte beslenme sağlar. İlk aşama normal öğün sayısına ulaşmaktır. Günde üç öğün beslenmeye geçerken az az ama düzenli olarak beslenmeye başlamalıdır. 

Su içmeyi unutmamalıdır. Ramazan ayı boyunca vücudun su dengesi de değişir. Normal beslenme düzeninde su içmek ihmal edilmemeli ve günde en az 2,5 TL su tüketilmelidir.

Ramazan boyunca uzun sürelerde aç kalan vücut yağ stoklarını kullanarak belli oranda kilo vermemizi sağlar. Bunun sonucunda kendini korumaya almak isteyen fizyolojik yapı yüksek miktarda beslenme ile kullanılan yağların yerine yenisini koymak ister. Nasıl 16-18 saat aç kalabildiysek aynı iradeyi kullanarak yoğun beslenmeden uzak durmalıyız. Aksi halde bize fazla kilolar olarak geri dönecektir.

Ramazan bayramından başlayarak en büyük tehlike şeker tüketimidir. Her ziyarette şeker ikramı ile başlayan süreç, tatlı, kolay gibi şeker oranı yüksek gıdaların önümüze çıkmasına sebeptir. Dikkat etmemiz gereken acaba ayıp olur mu diye düşünerek ne gelirse yemek yerine tadımlık beslenmektir.

Ramazan ayı boyunca dinlenmiş mideye çok yüklenmek rahatsızlığa sebep olacaktır. Bunu dikkate alarak sık ama az beslenmelidir.

Dikkat edilecek hususlar

-          Günde en az 2,5 tl su tüketilmelidir

-          Özellikle bayramda yoğun şeker tüketiminden kaçınmalıdır

-          Günde 3 öğün yemek düzenine yavaş yavaş vücudu alıştırarak geçmelidir

-          Çay kahve gibi içecekleri mümkün olduğunca şekersiz içmelidir

-          Vücudu rahatlatacak bitkisel çaylar tüketilmelidir

-          Ekmek, makarna, pilav, tatlı, börek gibi gıdalarda uzak durulmalıdır

-          Misafirliklerde kalorisi yüksek gıdaları kibarca reddetmelidir

-          Misafirlere ağır tatlılar yerine sütlü ve hafif tatlılar ikram etmelidir

-          Tatlı tükettikten sonra süt ve yoğurt gibi besinler ile kan şekerini dengelemelidir

-          Yemekleri yavaş yavaş yiyerek iyice çiğnemelidir bu da midenin işini kolaylaştırır

-          Kuruyemiş, cips gibi yüksek kalorili besinleri mümkün olduğunca az tüketmelidir

-          Haftada en az 2 3 kez yürüyüş yapmalıdır

 

En dengeli beslenme, her gıdadan belli miktarda beslenirken; mideyi 3 parça halinde düşünmek, 1 parçasını gıda, 1 parçasını su, 1 parçasını da boş bırakmalıdır.

RAMAZAN SONRASI BESİN TÜKETİMİ

Benzer Konular

Yorumlar (0)