RAMAZANDA SAĞLIKLI BESLENMEK

11 ayın sultanı Ramazanda Sağlıklı Beslenmek özellikle son birkaç yıldır uzun yaz günlerine denk geldiği için daha da önem kazanmakta.

İftar ile sahur arasında yiyeceğimiz yiyeceklerin içeriği, miktarı ve bizim kazanmış olduğumuz alışkanlıklar uzun oruç sürecindeki dayanıklılığımızı doğrudan etkilemektedir.

Oruçlarımızı tutarken sağlıklı beslenmenin önemi ve vücudumuzun dengesini korumak için neler yapabileceğimizi paylaşmak istiyoruz.

 

İftar Zamanı ;

Öncelikle bol bol karbon hidrat ile beslenmeyin. İftar zamanı çok fazla karbonhidrat yemek (pilav, makarna, patates, v.s.) en sık görülen Ramazan sıkıntılarından biridir. Bunun yerine vücudunuzun kan şekerini koruyacak, doygunluk sağlayacak protein ve lif yönünden yüksek olan mercimek , kuru fasulye ve nohut gibi yiyecekler yemeniz sağlıklı beslenmek ve uzun süre tok kalabilmek için daha faydalı olacaktır.

 

Sahurda ;

Ramazan-ı Şerif ayının yaz mevsimlerine denk geldiği son yıllarda açlık sürelerimiz daha uzun olduğundan sahur yemeğinin önemi çok daha fazladır. Sahur Yemeğimizi yedikten sonra tekrar uykuya yattığımız anda hazımsızlık, reflü gibi sindirim sorunları yaşamamak adına hacmi küçük fakat kendisi besleyici yiyecekler tercih etmek önem arz etmektedir. Örneğin ;  Ceviz, fındık, badem, peynir, yumurta gibi hacmi küçük besinler sizi çok daha uzun süre tok tutabilir ve enerjinizi yüksek seviyede tutmaya yardımcı olabilirler. Veya fıstık ezmesi veya humus da sindirim sistemini yormayan doyurucu ve farklı lezzetler olabilir.

 

Suya Dikkat…

Sıvı alımını iftar vaktinden sahur vaktine kadar vücudunuzun ihtiyacı kadar yapmalısınız. Su ihtiyacını arttıracak yoğun işlerden kaçınmalısınız. Sıcak havalarda gölge yerlerde bulunmayı tercih etmelisiniz.

Çay, kahve ve kola gibi kafein içerikli içecekler suyun vücudunuzdan atılmasına ve uyku kalitenizin azalmasına sebep olabilir. İftar ve sahur vakti arasında kısıtlı olan zamanda öncelikle tabii ki su tüketilmelidir.

RAMAZANDA SAĞLIKLI BESLENMEK

Benzer Konular

Yorumlar (0)