Regl Sancısı Nasıl Geçer?

Regl sancısı birçok kadını gündelik işlerinden alıkoyabiliyor. Ancak, regl sancısı günlerinizi mahvetmesin! Regl, hem fiziksel sancılar hem de ruhsal bunalımlara neden olan bir süreçtir. Birkaç ipucu ile sancılarınızın ve depresif hallerinizin üstesinden gelmeniz mümkün.

Öncelikle, regl sancısı neden olur? Bu soruna bir göz atalım. Rahim kanalları dar olan kadınların rahim duvarları daha çok kasılır, bu da şiddetli sancılara neden olur.  Çünkü dar olan rahim kanallarından kanın geçmesi daha zor olacaktır. Rahim, kanı atabilmek için fazladan efor sarf eder, rahim duvarları da kasılır, ağrı meydana gelir. Henüz anne olmamış kadınların rahim kanalları dar olur. Bu nedenle bekar kadınlar daha çok sancı çekebilmektedir.

Regl dönemi vücut kan kaybetmesi nedeni ile de zayıf ve halsiz düşerRegl dönemi yaklaşmadan evvel alınan basit tedbirler ve regl döneminde de dikkat edilmesi gereken noktalar ile sancılar minimuma indirilebilir.

İşte o hayat kurtaran ipuçları:

  • Regl dönemi yaklaştığında kendinizi sıcak tutun. Özellikle ayaklarınızı, bel ve sırt bölgenizi üşütmemeye dikkat edin. Vücut kan kaybedeceği için her zamankinden daha çok üşüyecektir.
  • Regl döneminiz yaklaştığı vakit tuza elveda deyin. Tuz, ödem yapacaktır. Karın ve kasın bölgeniz zaten şişen yumurtalıklarınız dolayısı ile şişecektir. Bir de ödem yüzünden sorun yaşamamış olursunuz.
  • Yine bu dönemde, kan yapan gıdalara yönelmelisiniz. Kırmızı et ve tavuk eti en büyük yardımcınız olabilir.
  • Kahve ve sigara, regl sancılarınızı arttırır. Kahve ve sigara kullanımınızı azaltmalısınız.
  • Regl dönemi gelip çattığı vakit ağrı kesicilere başvurabilirsiniz. Her bünyeye iyi gelen ağrı kesici farklıdır. Bu yüzden regl sancısına en iyi gelen ilaç şudur demek doğru olmayabilir. Ayrıca, kanamanız başlamadan 2-3 gün evvel ilaç almaya başlarsanız sancılarınızı büyük ölçüde önlemiş olursunuz.
  • Regl dönemi oluşan stres, kaygı ve aşırı sinirli halim önüne geçmek için bitki çayları birebirdir. Papatya çayı sinirlerinizi yatıştırırken bel bölgenizde oluşan ağrılarınızı dindirir. Ayrıca melisa çayı, adaçayı ve civanperçemi çayı da regl döneminin baş yardımcılarındandır.
  • Ilık duş almak sancılarınıza iyi gelecek ve sizi gevşetecektir. Ayakta duş almanızı tavsiye ederiz.
  • Ve son olarak, tüm kadınların çok iyi bildiği şey: sıcak su torbası. Ancak yumurtalıklarınızda kist yahut iltihap varsa sıcak su, bunun yayılmasına neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

Regl Sancısı Nasıl Geçer?

Benzer Konular

Yorumlar (0)