Rektum Sarkması

Rektum, bağırsakların sol kısmına verilen isimdir. Aynı zamanda Anüs veya Makat olarak ta adlandırılmaktadır. Bu bölümün farklı nedenlerle dışarı doğru sarkmasına ise Rektum Sarkması denir. Kısaca kalın bağırsağın yaklaşık olarak 15cm’lik sol bölümünün kendi içinden dış tarafa doğru dönmesi durumudur. Tıp alanında Rektal Prolapsus olarak adlandırılan bu rahatsızlık erkeklere oranla kadınları daha çok tehdit eden bir rahatsızlıktır. Rektum Sarkmalarının, ıkınmalara bağlı şekilde dış kısma çıkıp içeri giren ve durmadan dışarı kısımda kalan bazı çeşitleri de ulunmaktadır. Rektum sarkması ile Basur bir birinden farklı hastalıklardır.

Rektum Sarkmasının Nedenleri

  • Uzun süren kabızlık problemleri
  • Uzun süreli ve sancılı ıkınmalar
  • Doğumlardan sonra
  • Doğum esnasında aşırı ve zorlu ıkınmalar
  • Dışkı tutma kaslarının yaş ile bağlantılı olarak özelliğini kaybetmesi
  • Pelvik taban bozuklukları
  • Çeşitli omurilik yaralanmaları
  • Ailevi yatkınlıklar

Rektum Sarkmasının Belirtileri

Hastalık kendini ilk olarak dışkılama alışkanlıklarında değişiklikler ile göstermektedir. Bunun dışında rektum sarkması, makat kaslarının zayıflamasından dolayı makattan veya anüsten sümüksü madde veya dışkı gelmesi ile kendini gösterebilir. Aşırı şekilde ilerlemesi durumda ise, kalın bağırsakların sol tarafı kendi üzerinden dış kısma çıkar. Devamlılık niteliğinde olan rektum sarkmaları, akıntı, kanama ve yaralara neden olabilir. Ayrıca dışkıyı tutan kaslar ve sinirler özelliğini yitirerek dışkı kontrolünü kaybetmenize neden olur.

Rektum Sarkması Tedavisinde İzlenen Yol

Bu rahatsızlığın tedavisinde izlenen yolların başında cerrahi operasyonlar gelmektedir. Bu ameliyatlar genellikle loparoskopi yardımıyla makat veya karın içinden yapılmaktadır. Ayrıca bu yöntem genellikle başarı ile sonuçlanmaktadır. Rektum sarkması ameliyatından sonra sonra dışkıyı tutan kasların ilk günkü gücüne kavuşması ortalama 1 sene sürmektedir. Ayrıca operasyondan sonra ıkınmalardan kaçınılmalı ve kabız olmamaya dikkat edilmelidir.

 

Rektum Sarkması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

                STARR girişimi; özel olarak geliştirilen bir alet yarımıyla rektumdan sarkan bölümün kesilip dikilmesi ile yapılan bir işlemdir. Bu yöntemde başarı oranı yaklaşık olarak %90’dır be bilimsel olarak kanıtlanan bir sakıncası bulunmamaktadır.

                Perineal yaklaşım; bağırsaktaki gerekli bölgelerin kesilip uç uca dikilerek tamamlandığı bir yöntemdir. Ayrıca bu yönteme Altemeier girişimi denmektedir. Bu yöntemde komplikasyon ihtimali %0-5, tekrarlama ihtimali ise %0-16 civarındadır.

                Thiersch ameliyatı; makat çevresinde dairesel şekilde deri altına gümüş bir tel ile dikiş atılması ile yapılan bir ameliyattır. Ayrıca makat çevresine yama konularak ta yapılabilmektedir. Bu ameliyatta tekrar ihtimali %30-45 civarındadır.

                Mikulicz ameliyatı; bu ameliyatta rektumdan sarkan bölüm kesilir ve dikilir. Ayrıca bu ameliyat sayesinde makat kasları güçlenmektedir. Bu ameliyatla tekrar ihtimali %0-16 ve Mortalite (Ölüm) ihtimali %0-16 civarındadır.

                Delorme Ameliyatı; rektumun iç yumuşak dokusu kesilir ve dikilir. Bu ameliyatta tekrar ihtimali %4-38 ve Mortalite (Ölüm) ihtimali %0-4 arasındadır.

                Transsakral Rektopeksi; bu teknikte rektum sarkması iç bölümdeki mekanizmalardan birine dikilerek iç kısma alınır. Bu teknikte tekrar ihtimali %0-3, Mortalite (Ölüm) ihtimali çok azdır.

                Levator kas onarımı; bu yöntemde levator kaslar onarılıp rektum bölgesi arka kısımdan dikilerek sabitlenir.

                Muir Tekniği; bu teknikte makatın ön tarafı çıkartılır ve dikiş atılır.

Rektum Sarkması

Benzer Konular

Yorumlar (0)