Renk Körlüğü

Renk Körlüğü Nedir?

 
Renk körlüğü, kişinin bazı renkleri görme yetisine sahip olamadığı bir durumdur. Bu çoğunlukla kalıtsal bir özelliktir ve kişinin diğerinden ayırt edemeyeceği belirli renkler vardır. Bir kişi en sık görülen Kırmızı / Yeşil renk körlüğü formuna sahipse, kırmızı ve yeşil renk tonları arasındaki farkı anlatmakta zorluk çeker. Bu form renk körlüğünün % 99'unu temsil eder. Diğer renk eksikliği formu Mavi / Sarıdır. Bu renk körlüğü biçimi yaygın değildir ve test edilmesi zor olmaktadır.
Kırmızı / Yeşil renk körlüğü, erkeklerin yaklaşık % 12'sini ve kadınların % 1'ini etkiler. Koşulları en aza indirmek veya renk körlüğünü tersine çevirmek için bugün hiçbir tedavi mevcut değildir. Popüler inanışın aksine, renk körlüğü, bir insanın dünyayı siyah, beyaz veya gri tonlarında gördüğü anlamına gelmez, sadece bazı renkler karışır. Bunun meydana gelmesi nadirdir.
 
 
Renk Körlüğü Testi
 
 

Renk Körlüğü genetiktir

Rengi duyarlı reseptörler koni denilen göze yerleştirilir; mavi, yeşil ve kırmızı ışık içerir. Konilerin her biri, azaltıldığında veya renk konilerinden biri eksik olduğunda, renk görüşü bozulur. X kromozomu, renk körlüğü için geni taşır; Bir erkeğin X-Y olduğu için, X-X kromozomları olan kızlara göre renk körlüğü daha belirgindir.
 
Her koni, yeşil, mavi veya kırmızı dalga boylarına duyarlı olan görsel pigmentlerden veya yapılardan oluşur. Normal insanlar, temel renklerin üçü ve duyarlılıklarının karışımını uygun şekilde kullanma becerisine sahiptir. İnsanların bu kadar çok renk görmesinin sebebi, koni hücrelerinin ışığın farklı bileşimlerinin dalga boylarına sahip olması nedeniyle ortaya çıkan tepkidir. Kırmızı ve yeşil eksikliklerin seviyeleri bireysel olarak değişir ve mavi renk eksikliği nadirdir. Renk körlüğü, Ishihara Renk Testi adı verilen ortak bir test kullanılarak test edilerek tespit edilir.
 
 

Renk Körlüğü

Benzer Konular

Yorumlar (0)