Saç Bakımı

Saçlar bir insanın en önemli aksesuarları arasındadır. Bakımlı ve canlı görünen saçlar insanın sağlıklı olduğunun göstergesi arasındadır. Saçlar bazen genetik olmakla birlikte genelde stres, hormonal bozukluklar, yaşlılık, kullanılan ilaçlar, hamilelik, beslenme yanlışlıkları, boya gibi kimyasallar ve yüksek ısıl işlemler gibi sebeplerle yıpranır ve dökülür. Bu yıpranmalardan ve dökülmelerden korunmak için saç bakımı yapmak faydalı ve gereklidir.

 

Saç bakımı ayrı bir özen ister ve yalnızca saçlar yıprandıktan sonra değil, her zaman yapılmalıdır. İşte saç bakımı hakkında birkaç gerekli küçük bilgi:

  • Saçların her gün yıkanılması önerilmez. Saçları her gün yıkamak kafa derisindeki saçları koruyan yararlı bakterilerin azalmasına yol açar ve beraberinde kepeklenme, dökülme gibi sorunları da getirir. Ayrıca her gün yıkanan saçlar diğer saçlara göre daha çabuk yağlanır. Eğer çalışan biriyseniz ya da sıklıkla dışarı çıkıyorsanız, evde kaldığınız günler saçlarınızı yıkamadan biraz dinlendirmeniz yararınıza olacaktır.
  • Saçlar yıkanırken nazik hareketlerle masaj yapılarak yıkanmalı ve mutlaka saç tipine uygun şampuan kullanılmalıdır. Ayrıca suyun sıcaklığı da iyi ayarlanmalıdır. Çok sıcak su kafa derinize ve orada yaşayan yararlı bakterilere zarar verecektir.
  • Saçları beslemek ve onarmak için düzenli olarak uçlarındaki kırıkların kesilmesi önerilir. Böylece kökten uca doğru daha sağlıklı bir beslenme söz konusu olacaktır.
  • Saçları doğal saç bakım yağlarıyla beslemek saçların dökülmesini önleyecek ve saçları gürleştirecektir. Saç köklerine en uygun bakım yağları zeytinyağı, argan yağı , sarımsak yağı, badem yağı, çam-terebentin yağı ve defne yağıdır.
  • Saç bakımında ayda bir evdeki doğal malzemelerle yapılacak bakım kürleri de oldukça faydalıdır. Yumurta sarısı saçların ihtiyaç duyduğu tüm maddeleri bünyesinde barındırır. Bu sebeple özellikle yumurtayla yapılan saç bakım kürlerinin yapılması saç sağlığının korunması açısından çok önemlidir.
  • Tuzlu su, deniz suyu ve klor saçlar için çok yıpratıcıdır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında deniz ve havuzdan çıktıktan sonra çok bekletmeden saçları yıkamak çok önemlidir.
  • Saç tipine göre tarak seçimi de saç sağlığının korunmasında ve saç bakımında oldukça önemlidir. Kullanılan tarakların girintili çıkıntılı ve fazla sayıda dişli olması saçları yıpratacaktır. Bu nedenle doğru tarak tercihi yapılmalıdır.
  • Saç bakımında ve saç sağlığında kişinin beslenmesi de çok önemlidir. Genetiğiyle oynanmış gıdalar her açıdan zararlı olduğu gibi saçlar için de çok zararlıdır. Doğal besinler ve omega 3 yağ asitleri içeren besinler saçlar için önemli bir kaynaktır.
  • Yüksek ısıl işlem gören saçlar zamanla incelecek ve dökülmeye başlayacaktır. Bu saçlar her gün işleme maruz bırakılmamalıdır.

Saç Bakımı

Benzer Konular

Yorumlar (0)