Saç Çizgisi

Saç ekim operasyonları sanılanın aksine bilgi ve tecrübe gerektiren bir işlemdir. Bunun nedeni ise, geri dönüşümünün ve telafisinin mümkün olmamasıdır. Ancak bu operasyonlar yapılırken en çok dikkat gerektiren konu ön saç çizgisinin natürel olması ve saçtaki sıklık oranının ayarlanmasıdır. Aslında saç çizgisi kadar diğer tüm aşamalarda çok önemlidir. Ancak ön saç çizgisi neredeyse hayati öneme sahiptir diyebiliriz. Bu nedenle saç ekimi yapacak kadronun ve uzmanın tecrübesi ile marifeti çok önemlidir. Aynen bir sanatçı gibi becerikli ve ön görüşlü olması gerekmektedir. Bu yüzden saç ekiminin eğitimi doğru almış uzman bir plastik cerrah tarafından ekilmesi gerekiyor. Saç ekimine başlamadan önce operasyon sonrası oluşacak saç şeklinin planlanması gerekmektedir. Büyük bir titizlik ile saç ekimi yapılacak kişinin kendi saç eğilimine uygun şekilde tasarlanmalı ve sosyal yaşamı da göz önüne alınarak planlanması gerekir.

 

Ön Saç Çizgisi Nasıl Oluşturulur?

Bu noktada uygulanabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler arasında en etkili olanı ve en çok tercih edileni ölçülerek belirlenen çizgilerdir. Saç ekimi yapılırken herhangi bir ölçüm söz konusu olmadığından belirli bir şablon oluşturulamamaktadır ve oluşturulsa bile pek başarılı olmamaktadır. Bunu nedeni anatomik olarak tüm insanların farklı bir kafa iskeletine sahip olmasıdır. Bu nedenle değişkenlikler oluşmakta ve en sağlıklı yöntem olarak ölçün metodu uygulanmaktadır. Ayrıca kişiye göre özel yöntemlerde uygulanabilmektedir.

 

Saç Çizgisi Oluştururken Ölçüm Nasıl Yapılır?

Ölçüm işlemleri iki kaşın arasından başlanmaktadır. Kişinin kafatasının saçlı bölümlerinin başlangıcında deri sınırlarına doğru ölçümlenen yaklaşık 7cm’lik bir alanla orta çizgi direkt olarak saç çizgisinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Yaşı fazla ilerlemiş ve saçı aşırı şekilde dökülmüş kişilerde bu ölçümü biraz daha yukarı çekmek gerekir. Normal saçı ortalama 7cm’den daha az olan kişiler içinse, bundan önceki referanslar esas alınarak hareket edilmelidir. Kişinin alın bölgesinden daha yukarı bölgeler işaretlenir ve kafa yapısı göz önüne alınarak aşırı sivri olmayacak şekilde bir V harfi gibi veya daha oval bir çizgi oluşturulmaktadır. Temporal recess yani diğer bir adıyla şakak bölgesinden olan erkek kesimi saç çizgisi adı verilen ön saç çizgisi, bilinen en ideal saç çizgilerinden biridir. Gelişimini tamamlamış, saç dökülme problemi yaşamayan ve ergenliğini doldurmuş tüm erkeklerde bu bahsettiğimiz girinti bulunmaktadır. Bayanlarda ise herhangi bir gol boşluğu bulunmamaktadır ve ön saç çizgileri düz bir şekilde devam etmektedir.

Saç Çizgisi

Benzer Konular

Yorumlar (0)