Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Saç ekimi belirli süreçlerden meydana gelmektedir. Bunlar saç ekimi öncesi ve saç ekimi sonrası süreçleridir. Ancak en önemli olanı saç ekimi sonrası iyileşme süreci ve bakım sürecidir. Bu nedenle bizde bu konuyu kapsamlı bir şekilde ele aldık ve operasyon sonrası iyileşme süreci hakkında önemli bilgileri bu başlık altında sizler için topladık. Operasyon sonrası iyileşme süreci 4 ana aşamadan oluşmaktadır. İşte Fue saç ekiminden sonraki iyileşme sürecinin ilerleyişi;

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama

Kişiye saç ekimi yapıldıktan sonra ortalama 1-3 gün arası süren bir bekleme süresi bulunuyor. Bu süre tamamlandığı zaman ilk yıkama dediğimiz olay gerçekleştirilir. Ancak sıradan bir yıkama olmadığı ve hassas bir uygulama olduğundan evde yapılması önerilmez. Bunun için en uygun ortam saç ekimin yapıldığı yerdir. Ancak bazı özel durumlarda saç ekimi yapan hekim saçın nasıl yıkanacağı hakkında kişiye bilgi vererek evde yıkama yapmasını sağlayabilir. Yapılan yıkamadan önce belirli losyon ve benzeri ürünler ile yumuşatılır ve yıkama işlemi gerçekleştirilir.

 

Saç Ekimi Sonrası Saçların Tutulması

Ektirdiğiniz saçların tutulması ortama 7 gün sürmektedir. Bu 7 gün içerisinde hem ekim yapılan yer hem de kıl köklerinin alındığı iki kulak arasındaki bölge dışardan gelebilecek enfeksiyon ve mikroplara karşı savunmasızdır. Bu nedenle bu bölgelerin hijyen kurallarına uygun bir şekilde korunması gerekiyor. En fazla 1 veya 2 hafta içinde tüm ekilen saçlar ekildikleri deriye tutunarak yerlerini sağlamlaştırırlar.

Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme

Saç ekimi yapıldıktan sonra saçlar inanılmaz derecede uzamaya başlasa da bu uzama en fazla 4-6 hafta sürer. Bu sürenin sonunda uzayan saçlar aniden dökülmeye başlayacaktır. Bu dökülmeye şok dökülme denir ve ekilen saçların tamamı dökülür. Ancak hiç telaş edilecek bir durum değildir ve saç ektiren herkeste aynı durum yaşanmaktadır. Ortalama 1 haftanın sonunda tüm saçlar dökülür ancak saç kökleri deri altında yaşamaya devam eder.

Saç Ekimi Sonrası Saçların Tekrar Çıkması

Bir önceki aşamada tüm saçların dökülmesinden sonra bu saçların tekrar çıktığı aşamadır. Ortalama 6 ile 8 hafta arasında bu aşamaya ulaşılır. Ancak tamamen kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Saçlar maksimum 8. Ayın sonunda tekrar çıkar ama kişiden kişiye farklılıklar gösterdiğinden bazı durumlarda çok seyrek olabilir. Saçların tamamen gürleşmesi ve kalınlaşması 12 ay gibi bir sürede tamamlanır.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Benzer Konular

Yorumlar (0)