Saç Ekiminde Greft Sayısımı, Saç Kökü Sayısımı Önemlidir ?

Saç ekimi yapılırken göz dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biride, kaç adet saç ekileceğidir. Bu konuda ufak araştırmalar yaptığınız zaman saç ekiminde önemli olanın saç sayısı olmadığını bunun aksine greft sayısı olduğunu göreceksiniz. Daha sonra kaç adet greft eklemeniz gerektiğine ve ortalama ücretlerine bakabilirsiniz. Saç ekiminde greft sayısı mı saç kökü sayısı mı önemlidir sorusunu cevapladıktan sonra, şimdide greft hakkında çeşitli bilgilere bir göz atalım;

Saç Ekiminde Greft Sayısı Neden Önemli?

Saç ekimlerinde ekilen ve alınan temel yapılara kısaca greft adı verilmektedir. Saç telleri greft içinde 1, 2, 3 veya maksimum 4 adet olabilir. Tüm saç köklerinin en dibinde bir adet saç kökü bulunmaktadır. Ayrıca bir saç kökü yalnızca 1 adet saç teli üretebilir ve bu saç teli çatallaşmadığı sürece böyle kalır. Yani saç ekimi yapıldığı zaman ekim bölgesine kaç kaç adet kök transfer edilmişse orantılı bir şekilde saç teli çıkacaktır. Kısacası greft sayısına bağlı bire durum değildir. Şayet saç ekimi yapıldığından alınan bütün greftlerde bir adet saç bulunuyorsa, işte o zaman ekilen saç kökünün adedi greft adedine eşit olur. Buda ekilen greft sayısı kadar saç çıkması anlamına gelmektedir.

 

                Saç ekimi yaptırdığınız zaman 4 bin adet tümünde tek saç bulunan greft ektirdiğiniz zaman tam olarak 4 bin saç teli elde etmiş olursunuz. Ancak bu greftler ikili ya da üçlü saç teli (kökü) içeriyorsa, işte o zaman 4 bin kök ile yaklaşık olarak 8 bin ile 10 bin arası saç elde edersiniz. Bunlardan da anlaşılacağı gibi, saç ekiminde önemli olan ekilen saç köklerinin sayısıdır. Çünkü gerçekten çıkacak olan saç sayısını yine bu oran belirlemektedir. Ancak teknik olarak ekilmiş olan tüm greftlerin sayı olarak verilmesi de olabilir. Ekim işleminin toplamda ne kadar zaman alacağını, fiyatı ve verilen emeği greft sayısının bulunmasına bağlı olarak doğru bir hamle olarak değerlendirebilirsiniz. Saç ekildikten sonra ekilen greftlerin sayısı kadar, saç üretimi ve ekilen saç köklerinin ekim sırasında canlı kalması da önemlidir ve greftlerin sayısı buna bağlıdır. Buda ancak saç ekimi yapan hekimin tecrübesine ve cerrahi tekniğine bağlı gelişen bir durumdur.

Saç Ekiminde Greft Sayısımı, Saç Kökü Sayısımı Önemlidir ?

Benzer Konular

Yorumlar (0)