SAĞLIKLI OLMAK VE KORUYUCU HEKİMLİK

Sağlıklı olmak insanın en temel ihtiyaçlarından biridir. Diğer iki ana ihtiyaç beslenme ve barınmadır. Bu üç ihtiyaç hayatımızda yeteri kadar karşılanıyor ise mutlu bir yaşamın içindeyiz demektir.

Sağlıklı olmak aslında rahatsızlığa yakalanmamak demektir yani sağlığı korumak anlamına gelmektedir. Bu da belli bir bilince sahip olmakla kavuşulacak durumdur.

Yaşam şartları bizi sağlıksız bir hayata zorlamaktadır. Birçok dış etken elimizde olmadan sağlığımızı tehdit etmektedir. Stres, yanlış beslenme, hava kirliliği, hareketsizlik, yaşadığımız ortamların sağlıksızlığı bizim için tehdit oluşturmaktadır. Bu sebeplerle elimizden olmadan sağlıksız hale gelmek tehlikesi ile karşı karşıyayız.

Bütün bu olumsuz şartlarda sağlıklı bir hayat için çok şey vardır. Öncelikle sağlıklı olmak konusunu yani hasta olmadan önlem almak nasıl olur incelemek lazım.

Maalesef ki ülkemizde göz ardı edilen bir durumdur bu. Genellikle hasta olmayı bekleriz ve doktora gideriz. İlaçlar ile tedavi bize sağlığımızı koruduğumuz anlamına gelir. Bu çok ta doğru bir bakış açısı değildir. Doğru olan rahatsız olmadan önlemler almaktır. Her ilacın faydası kadar da yan etkisi olduğunu hesaba katarsak bir yandan iyileşirken diğer yandan da farklı tehlikeler ile karşı karşıya kalmaktayız.

Sağlığı korumak konusuna başka bir açıdan bakarsak; koruyucu hekimliğin çalışma sistemini analiz etmek bize gerekli cevapları vermektedir. Ülkemizde koruyucu hekimlik vardır ve çalışma sistemi şu şekildedir; her hekimin sorumluluğunda belli sayıda aile vardır, o hekim o ay kaç kişiyi tedavi ettiyse alacağı maaş, prim bu sayıya göre artar. Avrupa’da ise durum tam tersidir. Aile hekimine bağlı yine belli sayıda aile vardır ve o ailelerden kaç tanesinin hastalık yaşamadığına bakılarak hekimin geliri belirlenir. Yani o hekimin görevi aslında sağlığı korumaktır.

Bizler de bireysel olarak sağlıklı olmak adına hayatımıza şekil verebiliriz. Düşünün ki çok zenginiz ama sağlığımız bozuk o varlığın mutluluğumuza etkisi minimum olmaktadır. Bu kadar değerli bir hazine olan sağlığımızı korumak için, daha düzenli ve organik beslenmek, stresten elimizden geldiğince uzak durmak, spor yapmak gibi basit faaliyetler bile yeterlidir.

Kaybetmeden kıymet bilmek adına hasta olmadan, sağlığı kaybetmeden önlemler almak gerekir. Sağlıklı olmak mutlu yaşamın birinci maddesidir…

Sağlıkla kalın.

SAĞLIKLI OLMAK VE KORUYUCU HEKİMLİK

Benzer Konular

Yorumlar (0)