Şeker Hastalığı ve Göz

Diyabet, vücudun kan şekerini (glikoz) kontrol etmek için etkili bir şekilde insülin üretme veya kullanma yeteneğini etkileyen bir hastalıktır. Glikoz vücudun hücreleri için önemli bir enerji kaynağı olmasına rağmen, uzun süre kanda çok fazla glukoz, kalp, böbrekler, kan damarları ve gözlerdeki küçük kan damarları dahil olmak üzere vücudun birçok yerinde hasara neden olabilir.

Gözdeki retinadaki (gözün arkasına bakan ışığa duyarlı doku) kan damarları şiştiğinde, sızdığında veya tamamen kapanırsa veya retinanın yüzeyinde anormal yeni kan damarları büyürse, buna diyabetik retinopati denir.

 

Şeker Hastalığı ve Göz

 

Gözler ile ilgili Şeker Hastalarının taşıdığı riskler nelerdir?

Diyabetik retinopatiyi geliştirme riski daha fazla olan kişiler, diyabet veya kan şekeri kontrolü zayıf olan, gebe kadınlar ve yüksek tansiyonu olan kişiler, yüksek kan lipidleri veya her ikisi de olanlardır. Risk ayrıca diyabet süresi ile de artar. Örneğin, bir kadın 25 yıldır diyabetle yaşadıktan sonra diyabetik retinopati geliştirdi. Ayrıca, Afrikalı-Amerikalılar, İspanyollar ve Yerli Amerikalılar gibi belirli etnik gruplardan olan kişilerin diyabetik retinopati geliştirmesi daha olasıdır. Aslında, yeni bir çalışma diyabetin Hispanikler arasında görme kaybı için en önemli risk faktörü olduğunu doğrulamaktadır.

Yapılan araştırmalara göre diyabetle ilgili görme kaybının yaklaşık % 90'ı önlenebilir, ancak erken teşhis önemlidir. Diyabetli kişiler, görme kaybı belirtileri görmeden önce, eleştirel, yıllık göz muayeneleri yapmalıdır. Ancak, çalışmalar, diyabetiklerin yüzde altmışının doktorlarının önerdiği uygulamaları yapmadıklarını gösteriyor.

Hatırlanması gereken en önemli şey, diyabet, retinopatiniz olmasa bile gözlerinizdeki görüntünün değişmesine neden olabilir. Kan şekeriniz hızlı bir şekilde değişirse, gözünüzün lensinin şeklini etkileyerek, kan şekeriniz stabilize edildikten sonra normale dönecek şekilde bulanık görmeyi sağlar.

Şeker Hastalığı ve Katarakt

Diyabet ve katarakt arasında bir bağlantı olduğunu biliyor muydunuz? Katarakt nedeniyle kalıcı görme bulanıklığı da aşırı kan şekerine bağlı olarak lensteki değişikliklerden kaynaklanabilir. Katarakt cerrahisi, diyabetin etkileri ile ortaya çıkan lensleri çıkarmak ve net görüşü düzeltmek için açık göz içi lensleri ile değiştirebilir. Kan şekerinizin iyi bir şekilde kontrol edilmesi, geçici bulanık görme olaylarının azalmasına yardımcı olur ve lensin düzeltilmesini gerektiren kalıcı lens bulanıklığını önler.

 
 
 
 

Şeker Hastalığı ve Göz

Benzer Konular

Yorumlar (0)