Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Diyabet hastalığı insanların arasında şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Bu hastalık vücutta bulunan hücrelerin kandaki tüm şeker moleküllerini hücreler içine alması nedeniyle kan içerisinde bulunan şekerin artması ile meydana gelmektedir. Hastalık tip 1 ve tip 2 olmak üzere iki çeşittir. Genel anlamda tim 1 ve tip 2 aynı anlama gelmektedir. Çünkü ikisi de aynı belirtileri vermektedir. Tip 1 diyabette insülin hormonu hiç salgılanmamasından kaynaklanır. Tip 2 de ise pankreasın düzensiz çalışması veya düzensiz insülin salgılamasından oluşmaktadır. Şimdi şeker hastalığının belirtileri nelerdir hep beraber inceleyelim;

 

Şeker Hastalığının Belirtileri

En belirgin belirtilerinden biri tuvalete sık çıkmalardır. İnsan kanında artan şeker oranı direkt olarak böbrekleri uyarır ve sık tuvalete gitme ihtiyacı doğurur. Genellikle gece saatlerinde oluşan tuvalet ihtiyaçları şeker hastalığının habercilerinden biridir. Ancak sık idrara çıkmak her zaman diyabetin belirtisi olmayabilir. Hastalık boyunca böbreklerden atılan veya süzülen sıvı miktarı arttığı için, hastada günlük sıvı tüketimini arttırmaktadır. Ancak sıvı tüketiminde oluşan artışlar tekrar bir idrar ihtiyacına dönüşeceğinden bu durum kısır döngüye dönüşmektedir. Ayrıca şeker insanlarda vücut ısısının yükselmesine neden olmaktadır. Bu nedenle hastada üşüme hissiyatının yok olmasına yol açabilir.

 

                Şeker hastalığının belirtilerinden biri de ciltte çıkan küçük sivilceye benzer yaralardır. Hastalık kandaki şekerin alınmasını engelleyeceğinden yeteri kadar beslenmesine izin vermeyecektir. Buda bazı hücrelerin ölmesine ve ölen bu hücrelerin yakın oluğu deride yaraların oluşmasına yol açacaktır. Bu nedenle deride meydana gelen sivilce benzeri yaralar şeker hastalığının bir habercisi olarak görülebilir. Diğer bir belirtide kişinin yemek yediği halde kilo kaybetmesidir. Çünkü kandaki insülinin yetersiz kalması nedeniyle şeker düzeyi artar fakat hücreler beslenemez. Yani besin sadece kanda dolaşır ve hücrelere ulaşamaz. Ancak bu durum çık kısa sürmektedir ve belli bir süreden sonra kişinin verdiği tüm kilolar geri alınır. Vücutta hissedilen karıncalanma ve kaşıntılarda yine şeker hastalığının belirtilerinden biri olabilir. Eğer normalde sizi doyuracak kadar yemek yediğiniz halde halen açlık hissi yaşıyorsanız, bu durum diyabetin belirtilerinden biri olabilir. Vücutta oluşan kesikler ve yaralar çok geç iyileşiyorsa ve bel çevresinde aşırı bir kilo artışı yaşanıyorsa, diyabet hastalığının belirtilerinden sayılmaktadır. Son olarak nadirde olsa cilt kuruluğu, bulanık görmeler, vücut morlukları ve deri döküntüleri de yine diyabetin belirtileri arasında yer almaktadır.

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Benzer Konular

Yorumlar (0)