Sigara Korona (COVID-19) sigara içenlerde nasıl etki gösteriyor?

Sigara içen kişiler genellikle akciğer ve göğüs enfeksiyonları gibi solunum yolu enfeksiyonları açısından daha yüksek risk altındadır ve sigara içenlerin COVID-19 ve komplikasyonları açısından daha yüksek risk altında olabileceğine dair kanıtlar artmaktadır. Akciğer sağlığı zayıf olan ve kardiyovasküler hastalık ve kanser gibi diğer rahatsızlıklar (sigaradan kaynaklanabilen) de virüs bulaşırsa komplikasyon riski daha yüksek olabilir. Bir kişinin bu komplikasyon riskini azaltmak için sigarayı ne kadar süre bırakması gerektiği açık değildir. Sigarayı bırakmanın COVID-19 ile olan bir bağlantının ötesinde bile birçok sağlık faydası olduğunu hatırlamak önemlidir, bu yüzden bırakmak her zaman iyi bir zaman.

 

S. Sigara içen kişiler COVID-19 riski altında mı?

Sigara içen kişilerin COVID-19 alma olasılığının daha yüksek olduğu kesin olmasa da, genel olarak akciğer ve göğüs enfeksiyonu alma riskinin daha yüksek olduğunu biliyoruz. Bu, sigara içen kişilerin sigara içmeyenlere kıyasla COVID-19 alma riski daha yüksek olduğu anlamına gelir.
 
Ayrıca, sigara ve e-sigara kullanımının elden ağza hareketi, sigara içen kişilerin yüzlerine ve ağzına daha sık dokundukları için COVID-19'a karşı daha savunmasız olabileceği anlamına gelir.
 
Herhangi bir tütün veya tütün ürününü (örneğin, sigara, e-sigara veya nargile / nargile) paylaşmak da COVID-19'un yayılma riskini artırabilir.
 

S. COVID-19 alırlarsa sigara içen kişilerin ciddi komplikasyonları olma olasılığı daha yüksek mi?

Sigara içen kişilerin COVID-19'dan daha ciddi şekilde etkileneceğini gösteren kanıtlar artmaktadır, çünkü sigara içmek akciğerlere zarar verir, böylece çalışmazlar. Örneğin, akciğerler doğal olarak mukus üretir, ancak sigara içen insanların akciğerlerden temizlenmesi zor olan daha ve daha kalın mukus vardır. Bu mukus akciğerleri tıkar ve enfekte olmaya eğilimlidir. Sigara içmek bağışıklık sistemini de etkiler ve enfeksiyonla savaşmayı zorlaştırır.
 
Ayrıca, kardiyovasküler hastalık ve kanser gibi diğer sağlık rahatsızlıkları olan kişilerin COVID-19'un ciddi komplikasyonlarına maruz kalma olasılığının daha yüksek olduğuna dair kanıtlar vardır. Sigara içmek bu durumların çoğunun riskini arttırır.

 

S. Daha önce sigara içersem ne olur? Hala COVID-19 riski daha yüksek mi?
 

Daha önce sigara içen insanların hiç sigara içmemiş olanlara kıyasla COVID-19 alma riski daha yüksek olup olmadığı henüz bilinmemektedir. Sigara içen insanlar genel olarak akciğer enfeksiyonu riski altındadır, ancak insanlar sigarayı bıraktığında akciğerler nispeten hızlı iyileşir. Riski daha önce hiç sigara içmemiş biri ile azaltmak için ne kadar süreceği henüz bilinmemektedir.

Daha önce sigara içtiyseniz ve şimdi bıraktıysanız, muhtemelen sigara içiyor olmanıza göre daha düşük ciddi komplikasyon riski (virüs bulaşmışsa) daha düşüktür.

 

S. COVID-19 ve olası komplikasyon riskini azaltmak için insanlar ne kadar süreyle sigarayı bırakmak zorundadır?

Şu anda COVID-19 için özel olarak bilinmemektedir, ancak sigarayı bırakmanın birkaç ay içinde akciğer sağlığını iyileştirdiği iyi anlaşılmaktadır. Bronşit ve zatürree gibi akciğer enfeksiyonu oranları da azalır.

 

Q. Nikotin replasman tedavisini ve diğer sigarayı bırakma ilaçlarını başlatmak veya kullanmaya devam etmek hala güvenli mi?

Sigara içenler için, nikotin replasman tedavisi (NRT) gibi sigarayı bırakma ilaçları, istekleri azaltmaya ve yoksunluk semptomlarını yönetmeye yardımcı olabilir. Quitline'dan uyarlanmış destek ile birleştirildiğinde, bu ilaçlar insanlara başarılı bir şekilde bırakma şansı verir.

COVID-19'un bu ilaçların güvenliği ve etkinliği üzerinde etkisi olduğuna dair bir kanıt yoktur. Bu ilaçları zaten kullanıyorsanız, doktorunuzun talimatına göre, bunu yapmaya devam etmek güvenlidir.
 

S. Nikotin yoksunluğu belirtileri ile COVID-19 belirtileri arasındaki farkı nasıl anlayabilirim?

Son zamanlarda sigarayı bırakmış kişiler, istek, sinirlilik ve konsantre olma zorluğunu içeren nikotin yoksunluğu semptomları yaşayabilir. Bu semptomlar genellikle geçicidir ve yaklaşık 2 ila 4 hafta sonra kaybolur.

Nikotin çekilmesinin daha az görülen semptomları, genellikle geçici olan öksürük ve boğaz ağrısı içerebilir. Bu yoksunluk semptomları COVID-19 semptomları ile karıştırılabilir. Ateşin nikotin çekilmesinin bir belirtisi olmadığını hatırlamak önemlidir.
 
COVID-19 olabileceğinden endişeleniyorsanız doktorunuzla konuşmanız en iyisidir.

Sigara Korona (COVID-19) sigara içenlerde nasıl etki gösteriyor?

Benzer Konular

Yorumlar (0)