Sık İdrara Çıkma

Sık İdrara Çıkma

Sık idrara çıkma problemi; normal bir insandan çok daha fazla idrara çıkma hissiyatının meydana gelmesidir. Bu idrara çıkmalarda normalden daha fazla, aynı veya daha az idrar gelebilir. Sık idrara çıkma rahatsızlığı hem gündüz, hem de gece oluşabileceği gibi yalnızca gece saatlerinde de sabitlenebilir. Bu duruma genel olarak noktüri ismi verilmektedir. Bu hastalık sadece psikolojinizi değil aynı zamanda iş hayatınızı, uyku düzeninizi, huzurunuzu ve sosyal hayatınızı da olumsuz etkileyebilmektedir.

 

Sık İdrara Çıkma Nedenleri

Öncelikle bunun en büyük nedenlerinden biri çeşitli sağlık problemlerinin oluşmasıdır. Böbrek ve mesane gibi Üriner sisteminin kalıcı elemanlarından olan mesaneyi böbreklere bağlayan bazı tüpler ve idrarı mesane bölgesinden alarak idrar kanallarından birinde oluşmasına neden olabilmektedir. Başlıca sık idrara çıkma nedenleri aşağıda sıralanmıştır;

  • İdrar üretiminin aşırı derecede artması ile meydana gelen koşullar
  • Mesanede Enfeksiyon, yaralanma veya hastalıklar meydana gelmesi
  • Sinirler, kaslar ve diğer mesane işlevlerini etkileyecek dokuların değişikliğe uğraması
  • Bir takım kanser tedavileri de bu hastalığı tetiklemektedir.
  • İdrarda aşırı üretime neden olan uyuşturucu ve bir takım içeceklerin tüketilmesi

Bunların dışında bu hastalığın oluşması durumunda bir takım problemler ekstradan doğabilmektedir. Bunların başında rahatsız edici veya ağrılı idrar giderme, idrar yaparken zorlanma, güçlü ve hızlı idrar yapma dürtüsü, idrar tutamama, mesane kontrolünü tamamen kaybetme ve idrarın faklı renklerde olması gelmektedir.

Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Sık idrara çıkmanın birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenle erken teşhis bu hastalıkta hayati öneme sahiptir. Çok fazla sıvı, alkol, kafein, meyve suyu ve buna benzer sıvı gıdalar tüketmediğiniz halde hastalık uyku düzeninizi etkileyecek duruma gelmiş ise ve farklı idrar sorunları ile ilgili endişeye düştüğünüz an hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda vardır. Ayrıca idrarda kan, koyu kahverengi veya kırmızı idrar, idrar yaparken ağrı, kasıklarda sancı ve yüksek ateş gibi durumlar da bu hastalığın belirtileri arasındadır. Bu tür belirtilerde zaman kaybetmeden en yakın sağlık ocağına giderek durumu bildirmeli ve size yapılacak yönlendirmeye göre en kısa sürede doktora başvurmalısınız.

Sık İdrara Çıkma

Benzer Konular

Yorumlar (0)