Sinüzit

Sinüsler kısa tabirle burun deliklerine bağlı ve havalı kemik boşluklarıdır diyebiliriz. Sinüsler ses tonunu etkilemekte ve içinde bulunan salgılar sayesinde üst solunum yollarını temizlemektedir. Sinüzit ise; burnun arka kısmında yer alan sinüslerin iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genellikle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla beraber alevlenir.

 

Sinüzitin Nedenleri Nelerdir?

Bu problem genellikle nezle ve grip gibi üst solunum yollarında oluşan hastalıkların sonrasında meydana gelmektedir. Bunun dışında diş enfeksiyonları da bu probleme yol açan yaygın nedenlerden biridir. Burundan nefes alıp verirken, burunda bulunan sililer aktivite çekilen havayı temizleyerek mikroplardan arındırmaktadır. Ancak bazı nedenlerden dolayı zamanla bu sililerin aktivitesi azalış gösterir ve nefes alırken hava ile beraber gelen mikropların sinüslere yerleşmesine yol açar. Bunların dışında anatomik bozukluklar da bulunmaktadır. Özellikle paranazal sinüste bulunan şekil bozuklukları çok fazla sinüzite yol açan bir durumdur. Salgı bezlerinin görevlerini tam olarak yapmaması da sinüzite neden olan yaygın faktörlerden biridir. Sinüsteki salgı bezlerinin çeşitli nedenlere bağlı olarak çalışmaması sinüzite yol açabilmektedir. Bunun nedeni sinüsteki salgı bezlerinin bir temizleyici ve mikroplardan arındırıcı etkiye sahip olmasıdır.

Sinüzitin Belirtileri

Baş ağrısı; ağrılar genellikle yüz kısmından gözlere doğru hissedilmektedir. Hastalığın ilk başlangıcında görülür ve özellikle rüzgara maruz kalındığında daha da alevlenir.

Ateş; çoğunlukla bakterilerin yol açtığı sinüzitlerde büyük ateş görülmektedir. Bu ateşin derecesi gündüz saatlerinde az, gece saatlerinde ise yüksektir.

Koku almada azalmalar; burunda bulunan sinirlerin aktivitelerinde azalmalar görülür. Ayrıca koku almadaki azalmalara sigarada neden olabilmektedir.

Halsizlik ve mide bulantıları; burun akıntılarında mikropların yol açtığı nadir bir belirtidir. Bu problemden kurtulmak için burun açıcı sprey ya da ilaçlar kullanılması yeterli olacaktır.

Sinüzit Tedavisi

Yaygın görülen Akut sinüzitlerde genellikle ilaç tedavileri yeterli olamamaktadır. Ancak kronik sinüzitlerde genellikle tek tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemi de cerrahi operasyondur.

 

 

Sinüzitten Korunma Yolları

Bu konuda en etkili yöntem sigara kullanımını durdurmak ve sigara dumanına maruz kalmamaktadır. Ayrıca grip, nezle ve soğuk algınlığı durumlarında çok dikkatli olunmalıdır. Bunun dışında diş rahatsızlıklarında problemin yayılmasını önlemek amacıyla iltihap patlatmaya kalkışılmamalıdır.

 

 

Sinüzit

Benzer Konular

Yorumlar (0)