Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığında sürekli olarak alınan antibiyotikler bir süre sonra hastalığı geçirmemeye başlıyor. Bununla birlikte vücut direnci de düşerek kişi, normalde 10 günde atlatması gereken soğuk algınlığını uzun bir süre atlatamıyor.

Soğuk algınlığı sinüzit, zatüre ve bronşit gibi hastalıklara sebep olabilir. Vaktinde doğru bir şekilde tedavi edilmeyen soğuk algınlığı ise zamanla menenjite bile dönebilir. En bulaşıcı hastalıkların başında soğuk algınlığı geliyor. Ortalama 200’den fazla virüs soğuk algınlığının oluşmansa sebep oluyor. İnsanlar vücut direncini sağlamlaştıramadığından sık sık soğuk algınlığına yakalanıyorlar. Uzmanların yaptığı araştırmaya göre anaokuluna giden çocuklar yıl içerisinde en az 12 defa, yetişkinler ise yılda 7 defa soğuk algınlığına yakalanmaktadır. Yine aynı şekilde yapılan araştırmalara göre uzmanlar soğuk havaların aslında soğuk algınlığına sebep olmadığını söylüyor.

Soğuk Algınlığı

Soğuk Algınlığının Belirtileri

Her hastalığın belirtileri kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Ancak soğuk algınlığının herkeste görülebilen temel bazı belirtileri vardır. İşte soğuk algınlığının belirtileri:

Boğaz ağrısı

Öksürük

Hapşırık

Burun tıkanıklığı

Boğaz kuruluğu

Hafif ateş

Titreme

İştahsızlık

Yorgunluk

Boğuk ses

Hafif baş ağrısı gibi belirtiler genellikle soğuk algınlığının habercisi olabilmektedir.

Soğuk Algınlığı İçin Alınması Gereken Önlemler

Soğuk algınlığı için alınması gereken önlemlerin başında C vitamini gelmektedir. C vitamini bilindiği gibi vücuda güç ve kuvvet verir, hastalıklara karşı kişinin dirençli olmasına yardımcı olur. Kişi yukarıda belirtilen belirtileri kendisinde fark ederse, mutlaka C vitamini açısından yüksek değerli olan besinleri tüketmesi gerekmektedir.

İlk olarak günlük olarak burun bol tuzlu su ile yıkanmalıdır. Bu şekilde burun tıkanıklığı azalır ve vücuttaki ödemin atılması sağlanır.

Soğuk algınlığında mutlaka beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Bol sıvı tüketilmelidir. Aynı zamanda kişi metabolizmasını sıkıntıya sokabilecek yiyeceklerden mutlaka uzak durması gerekmektedir.

Kişi, soğuk algınlığına yakalanmamak için, soğuk algınlığı geçirenlere yaklaşmamalı ve mümkünse temas etmemelidir. Dışarıdan geldiğinizde mutlaka ellerinizi düzgünce yıkamalısınız.

Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer?

Soğuk algınlığını geçirmek için temizliğe özen göstermeniz gerekmektedir. Ellerinizi sürekli olarak sabunlamalı ve bol su ile durulamalısınız. Özellikle gündelik olarak kullandığınız kişisel eşyalarınızı çocuklarınızda olsa kimseyle paylaşmamalısınız. (Tarak, havlu, çatal, bıçak vb)Aynı şekilde çocuğunuz içinde bu önlemleri almalısınız. Çocuklarınızın sürekli olarak kullandığı eşyaları ve bütün oyuncaklarını düzenli aralıklarla sıcak sabunlu su da yıkamanız, oyuncakların mikrop yuvasına dönmesini engelleyecektir.

Soğuk algınlığında burnunuz tıkalıysa ve bundan çok rahatsızsanız mutlaka nemlendirici kullanmalı ve buhar banyosu yapmalısınız. Aynı zamanda sıcak suyla banyo, gargara ve yatarken başı yüksekte tutmak soğuk algınlığını kısa sürede atlatmanıza yardımcı olacaktır.

 

Soğuk Algınlığı

Benzer Konular

Yorumlar (0)