SU İÇMENİN FAYDALARI

Su, canlılığın devamı için insanın en çok gereksinim duyduğu maddelerin başında gelir. İnsan vücudunun yaklaşık yüzde 55 – 75 i sudan oluşmuştur. Vücudun bu su dengesinin korunması için uzmanlar tarafından günde 2-3 litre arası su tüketilmesi öneriliyor. Su içmenin vücutta sayısız faydası olduğu gibi  su eksikliği de birçok rahatsızlığı da beraberinde getiriyor. Baş ağrısı, yorgunluk, sinirlilik, gerginlik, dikkat toplamada yetersizlik ve hafızanın zayıflaması bu rahatsızlıklardan yalnızca birkaçı. Ayrıca insan beyninin yüzde 95’i ve akciğerinin de yüzde 90’ı sudan oluşuyor. Bu nedenle su içmenin faydaları hem zihinsel ve bedensel olarak kendini gösteriyor. Su içmenin insan vücuduna fiziksel faydaları oldukça fazla. İşte bunlardan birkaçı:

·         Su vücutta taşıyıcı görev üstlenir. Yani hücrelere besin ve oksijen taşır. Ve aynı hücrelerden atık maddeleri de uzaklaştırır.

·         Vücut susuz kaldığında açlık ve susuzluk sinyallerini birbirine karıştırıyor. Bu durumda kişi aç olmasa bile susuzluğunu anlamayarak yemek yiyor. Bu nedenle suya doyamayan vücut zamanla kilo almaya başlıyor.

·         Vücut sıcaklığının düzenlenmesinde son derece önemlidir. Soğuk ve sıcak havalarda vücudun ani ısı değişimlerinden korunmasını sağlar.

·         Böbreklerin atık ve zehirli maddelerden arındırılmasını sağlar.

·         Tükrük ve mide salgısının yapısına katılır ve besinlerin sindiriminde ve parçalanmasında ilk aşamada rol oynar.

·         Sindirim sisteminde önemli rol oynar. Vücuttaki su eksikliğinde kabızlık görülür.

·         Eklemlerin yapısına katılır ve olası eklem zedelenmelerine ve sakatlığına karşı vücudu korur.

·         Su tüketimi arttıkça vücudun metabolizma hızı da artar ve yağ yakımı hızlanır. Dolaylı yoldan kilo vermeye yardımcıdır.

·         Sabahları aç karna içilen su midedeki asit oranını düzenliyor ve gastrit başta olmak üzere birçok sağlık sorununa karşı kişiyi koruyor.

·         Geceleri uyumadan önce içilen bir bardak su kişiyi uyurken geçireceği kalp krizine karşı koruyor.

·         Günlük yeterli miktarda tüketilen su saç derisini besleyip onarıyor.

·         Kanı sulandırır. Pıhtılaşmayı engellediği için de kişiyi kalp-damar rahatsızlıklarına karşı korur.

 

Su içmenin zihinsel faydaları arasındaki en önemli işlevi beyne etkisidir. Beyindeki su oranı bozulduğunda beyin kuruması ya da beyin sulanması başlıyor. Yeterli miktarda tüketilen su beynindeki su oranının korunmasında oldukça etkili. Ayrıca yeterli miktarda içilen suyun hafızayı güçlendirdiği de yapılan araştırmalarla sabitlenmiş bir gerçek.

Su içmenin faydaları arasında ruhsal faydalar da bulunmakta. Düzenli su içen insanlar içmeyenlere göre daha mutlu ve pozitif oluyorlar.

Su içmenin tüm bu faydaları sebebiyle yeterli su içmek insan vücuduna mucizevi katkılar sağlıyor.

SU İÇMENİN FAYDALARI

Benzer Konular

Yorumlar (0)