TİROİD NODÜLLERİ & BİYOPSİ

Tiroid biyopsisi nedir?

Boynun ön kısmında tam ortada yer alan Tiroid bezi içinde yer alan nodüllerden ince ve küçük bir iğne ile bir miktar sıvı ve hücre örneği  alınmasına Tiroid biyopsisi (İİAB) adı verilir.

Tiroid biyopsisi, Ultrason ve Doppler yardımı ile görüntülenen nodül ya da anormalliklerin ardından nodülün iyi huylu (benign)  ya da kötü huylu ( malign ) olup olmadığını tespit etmek amacı ile uygulanan bir teşhis yöntemidir. Tiroid bezinde bir  nodül tespit edildiğinde, şüpheli bir durum görülmesi durumunda, biyopsi yapılması gerekir. Halk arasında; tiroid ince iğne biyopsisi, ince iğne aspirasyon biyopsisi, İİAB, TİAB, olarak da bilenen uygulama kısa süren ve kolay uygulanan bir işlemdir.

 

Tiroid Biyopsisi Ne Kadar Sürer?

İnce iğne uygulaması esnasında Ultrason cihazı yardımı ile iğnenin tiroid içindeki nodüle gireceği noktayı belirlenir. Daha sonra uygulama yapılacak olan kişinin işleminin daha kolay gerçekleştirilebilmesi amacıyla omuzlarının  altına bir yastık konularak başını geriye doğru kaldıracak pozisyonda durması istenir. İşlem sırasında hastanın konuşmaması, yutkunmaması ve öksürmemesi istenir. Biyopsi yapılacak kişi sırt üstü yatırılır ve ardından boyunda işlem yapılacak olan bölge antiseptik ile temizlenerek, iğne giriş bölgesi lokal anestezik yardımıyla uyuşturulur. Bu işlem uzman radyologlar tarafından nodülün içerisinden bir miktar sıvı ve hücre alınması ile devam eder. Tüm bu işlemlerin uygulanması yaklaşık 30 dakika kadar sürer. İstisnai durumlarda eğer hastada birden fazla nodul belirlenmiş ise her bir nodül için bu işlemin ayrı ayrı yapılması gerektiğinden süre biraz daha uzayabilir.

Tiroid biyopsisi uygulanacak olan kişinin dikkat etmesi gereken diğer bir husus ise; kan sulandırıcı ilaçlar alıyor ise mutlaka doktoru ile bu bilgiyi paylaşması gerekir. Genel olarak bir hafta öncesinden kesilen bu ilaçlardan sonra biyopsi uygulaması yapılır.

 

Tiroid Biyopsisi Acı Verir Mi?

Son derece kolay ve hızlı bir işlem olan troid biyopsi iğnesi, oldukça küçük ve ince bir yapıya sahiptir. Normal enjeksiyonlara göre çok daha küçük bir yapıya sahip olan iğneler sayesinde ve öncesinde uygulanan lokal anestezi ile çok hafif bir acı hissedebilirsiniz. İğne çok derin dokulara kadar gitmediği için genel olarak ağrı hissetmezsiniz. Birçok iğne biyopsilerinde damardan ilaç verme işlemi uygulanırken, tiroid iğne biyopsilerinde buna gerek duyulmaz ve sadece hasta talepte bulunursa enjeksiyon yapılır.

 

Tiroid Biyopsisi Sonrası Ağrı Yaşanır mı?

İnce iğne biyopsileri son derece güvenli ve ağrısız yöntemler olarak öne çıkar. Bu nedenle biyopsi uygulaması yapıldıktan hemen sonra uygulamanın yapıldığı kişi için herhangi bir kısıtlamaya gerek duyulmaz. Uygulama yapılan kişi ince iğne biopsisi uygulandıktan hemen sonra normal hayatına geri dönebilir. Banyo yapmak, yemek, su içmek gibi aktivitelerde herhangi kısıtlamaya gerek duyulmaz.

İnce iğne biyopsisi ardından biyopsi uygulaması yapılan bölge mutlaka temiz tutulmalıdır.

Tiroid Biyopsisi Yan Etkileri Nelerdir?

Genel olarak yapılan uygulamalarda Tiroid Biyopsisi sonrasında görülen belirgin bir yan etki olmamasına rağmen bazı özel durumları olan hastalar 2 ila 4 saat arasında gözlem altında tutulabilir. Tiroid biyopsisi yan etkileri arasında olabilecek durumlar ise şöyledir; Hastaya biyopsi öncesi verilen rahatlatıcı ve ağrı kesicilerin neden olabileceği yan etkiler yaşanabilir. Biyopsi yapılan bölgede hafif bir morluk, şişlik veya sertlik oluşabilir. Bu yan etkilerin yanı sıra  biyopsi iğnesi uygulanması esnasında hijyen koşullarından kaynaklı enfeksiyon kapma riski de oluşabilir.

Biyopsi uygulan kişinin o gün içinde ağır işler yapmaması ve dinlenmesi önerilebilir.

TİROİD NODÜLLERİ & BİYOPSİ

Benzer Konular

Yorumlar (0)