UYKU APNESİ

Uyku apnesi, uyku esnasında yoğun horlama ya da nefes almanın kesilmesi anlamına gelmektedir. İnsan yaşamının en az üçte birini geçirdiği uyku, sağlıklı yaşam için ve enerji depolamak için çok önemlidir.

Aşırı yoğun, stresli, düzensiz yaşama, zamana bağlı dış etkenler sebebi ile uyku düzenleri bozulmakta, bedenimizin en çok dinlenme ihtiyacını karşılayan uygu esnasında nefes darlığı ve nefes alamama durumları oluşmaktadır. Sonuç olarak ta gerekli şekilden dinlenmemiş beden, yorgun günler, mutsuz hayat anlamına gelmektedir.

Uyku apnesi, uyku esnasında solunum yollarını açık tutan kasların gevşemesi sonucunda, bademciğin soluk yolunu tıkaması ile en az 10 saniye nefes alamama durumudur. Beden solunuma devam etmek için beyni uyarır, bu uyarılar bir süre sonra sonuç vererek solunum tekrar devam eder. Bu sırada homurdanma ve horlama meydana gelir.

SEBEPLERİ

En büyük sebebi fazla kilolu olmaktır. Beden fonksiyonlar kilonun vermiş olduğu yorgunluk sebebi ile zaman zaman aksayabilir. Ayrıca geniz eti bulunması, bazı bademcik rahatsızlıkları da uygu apnesi sebebidir.

Uyku apnesi dikkatsizliğe sebep olduğundan, kaza ve iş kazası yapma riskini % 10-15 oranında artırmaktadır.

Uyku apne sendromu olan kişide horlama, 3-4 kat daha fazla, çok kaba ve gürültülü şekilde gerçekleşir. Horlamanın yanı sıra nefes darlığı, sık sık iç çekme, el kol hareketleriyle çırpınarak uyanmaya çalışma, sık ve uzun süreli solunum durmaları, sabah yorgun uyanmak da uyku apne sendromu yaşayan kişilerde görülür. Uyku apnesinin tam nedeni sayılmasa da, uyku apne sendromlu hastaların %30-50'sinde hipertansiyon görülmektedir.

BELİRTİLERİ

En önemli belirti uyku sırasında solunum durmasıdır. Bunun yanı sıra; uykuda huzursuzluk, horlama, sık idrara çıkma, terleme, ağız kuruluğu, reflü, bağ ağrısı, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, depresyon, sabah dinç uyanamama gibi belirtileri de mevcuttur.

TEDAVİSİ

En kolay önlenebilir rahatsızlıklardan biridir. Öncelikle en büyük sebebi olan fazla kilolardan kurtulmak gerekir. Ayrıca sigara ve alkol kullanımını da azaltmak tedavi yolunda büyük adımlar atmaya sebep olacaktır.

UYKU APNESİ

Benzer Konular

Yorumlar (0)