VAJİNİSMUS

Vajinismus kadınların yaşadığı bir cinsel sorundur. Türkiyedeki en büyük cinsel sorunların başında vajinismus gelir. Ülkemizde her 10 kişiden birisi bu rahatsızlıkla savaşıyor. Vajinismus büyük oranda psikolojik kökenli bir hastalıktır ama psikolojik olmayan, fiziksel ve yapısal sorunlardan dolayı oluşan vajinismus de söz konusudur.

En net şekilde vajinismusu tanımlayacak olursak ; vajina girişinde pelvis kasları bulunur ve bu pelvis kasları cinsel birleşme sırasında istem dışı kasılarak acıya ve ağrıya sebep olur. Bu acı ve ağrı nedeniyle de cinsel ilişki gerçekleşemez. Ülkemizde cinselliğin bir tabu olarak görülmesi, gençlere yeterli cinsel eğitim verilmemesi, cinsellik hakkındaki yanlış ve uydurma bilgiler ve özellikle kadınların cinsellik konusunda gördüğü baskılar vajinismusun psikolojik sebeplerinin başında yer alıyor. Ayrıca eşlerin birbirini sevmemesi, baskıyla ve zorla evlendirilme , cinsel ilişkiye girmek istememe, hamile kalma korkusu ve partnere duyulan öfke ve kızgınlık vajinismusun diğer psikolojik sebepleri arasında yer alıyor. Kişinin çocukluğuna indiğimizde ise baskıcı ve otoriter baba ve pasif anne modeli ile yetişen bireylerde vajinismus görülme ihtimali daha da artıyor. Ama kuşkusuz vajinismusun en acı ve yaygın sebebinin başında taciz ya da tecavüz geliyor.

Vajinismusun belirtileri:

·         Cinsel ilişkiye girecek olan kadının acı çekeceğini düşünmesi ve ilişkiye girmek istememesi

·         İlişki sırasında acı ve ağrı duyan kadının cinsel ilişkiden uzaklaşması ve soğuması

·         Penisin vajinaya girerken zorlanması ve kadında acı hissi uyandırması

·         Kadının başarılı olamama ve partneri tatmin edememe endişesi duymasıyla beraber ilişkiden kaçmak istemesi

·         İlişki esnasında kadının bacaklarını kapatmak istemesi, kaçmaya yeltenmesi

·         Cinsel ilişkinin kadın için zevksiz, keyifsiz ve ağrılı geçmesi

             Vajinismusun tedavisi:

·         Vajinismus tedavisi mümkün olan, genellikle psikolojik sebeplerle oluşan bir rahatsızlıktır.

·         Sorunun kaynağı psikolojik ise çözüm yolu kişiye özeldir. Hasta ile danışman arasında sorunun kaynağı tespit edilir ve hastaya en uygun olan yöntem ile sorun çözülmeye çalışılır.

·         Vajinismus probleminin yüzde 90 ı psikolojik, yüzde 10 luk kısmı ise fiziksel nedenlidir. Psikolojik olmayan durumlarda vajinismusa neden olan fiziksel sebep tespit edilir ve gerekli görüldüğü takdirde cerrahi işlemle sorun çözülmeye çalışılır.

·         Vajinismus sorunuyla gelen danışanın sorunu açıkça dinlenir ve problemin nereden kaynaklandığı bulunmaya çalışılır.

·         Vajinismusun tedavisinde en önemli adım hastanın iyileşmeyi istemesi ve durumunu kabul etmesidir.

·         Evli kişilerde iki partnere de terapi uygulanır. İki eşin de terapiye katılımı başarıyı büyük oranda beraberinde getiren bir durumdur.

VAJİNİSMUS

Benzer Konular

Yorumlar (0)