WİLSON HASTALIĞI

Wilson hastalığı genellikle bakırın vücudun özellikle karaciğeri ve beyninde birikmesiyle ortaya çıkabilen genetik bir hastalıktır. Tedavi edilmediği durumlarda çok ciddi sıkıntılara neden olur. Tedavi bazlı bazı ilaçlar vücutta oluşan fazla bakırı vücuttan atmaya ve karaciğer ve beyinde bakır birikmesini önlemeye yardımcı olur / yöneliktir.

 

Wilson Hastalığı Nedenleri

Wilson hastalığı nedenlerinden bazıları 13. Kromozomdaki ATP7B ismindeki spesifik genin çalışamaz halde olmasıdır. Bu gen normal zamanlarda karaciğer hücresindeki fazla bakırın vücuttan atılmasını kontrol eden gendir. Normal şartlarda karaciğer hücreleri fazla gelen bakırı safra kesesine gönderirler. Bu süreç bir sekteye uğradığında veya sistemsen bir sıkıntı cereyan ettiğinde ise bakır karaciğer hücrelerinde birikir. Karaciğerimizin bakırı depolama kapasitesi olağan dışı bir şekilde zorlandığı zaman fazla bakır kana karışarak temelde beyin olmak üzere vücudun farklı bölümlerinde birikir.

 

Wilson Hastalığının Belirtileri

Wilson hastalığının belirtileri genellikle genetik bozukluk olup doğuştan gelse de, aşırı bakırın vücutta sağlığınıza zarar verecek seviyelere ulaşması yılları almaktadır. Bu hastalığın belirtileri çoğunlukla 6 – 20 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır.

-          Karaciğer problemleri

İlk olarak karaciğer problemleri ortaya çıkmaktadır. Karaciğer hücrelerindeki etki karaciğer iltihabına bu da sarılığa, karın ağrısına ve kusmaya neden olur. Hastalığın tedavi yöntemine gidilmeden bırakılması durumunda siroz a sebep olup karaciğer yetmezliği ile sonuçlanması muhtemeldir.

-          Beyin problemleri

Kollarda titreme, Depresyon, Çalkantılı ruh hali, konsantrasyon bozuklukları, baş ağrıları gibi semptomlara neden olur.

 

Wilson Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Her hastalıkta olduğu gibi Wilson hastalığında da erken teşhis ve erken tedavi beyin ve karaciğerde uzun vadece ortaya çıkabilecek sıkıntıların engellenmesi için son derece fayalı olacaktır.

 

Wilson hastalığı tedavisinde Penisilamin; Vücutta biriken fazla bakırı atmak için kullanılan bir iğne çeşidi, Trientik, Penisalimine alternatif bir iğne çeşidi, Çinko; bazı durumlarda diğer bir alternatiftir.

WİLSON HASTALIĞI

Benzer Konular

Yorumlar (0)