Yaz Mevsiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcak havaların birden bastırdı. Herkes yazın gelmesiyle sevinmeye başladı. Ancak yazın gelmesiyle dikkat etmemiz gereken kurallarda çoğaldı. Bu yıl uzmanların belirttiğine göre sıcaklık 30 dereceyi geçecek. Sıcak aylarında bazı noktalara dikkat ederseniz, bu kavurucu sıcaklarda hasta olup, yataklara düşmez, yazın keyfini çıkartırsınız.

Sıcakların ani ve aşırı yükselmesi pek çok insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Hatırlayacağınız gibi geçen sene sıcakların aniden yükselmesi özellikle Avrupa ve ABD’de binlerce kişinin yaşamını kaybetmesine sebep olmuştu. Bu durum bizi bir takım önlemler almaya itiyor. Sıcakların artması bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir. İşte yaz mevsiminde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

Sıcak Çarpmalarına Dikkat Edin

Yaz aylarında sıcak çarpması en çok karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. En büyük tehditlerden biri olan sıcak çarpmaları komaya sokma ve hatta ölüme kadar da gidebilir. Nabız hızlanması, bulantı, kusma, baş dönmesi, terleme, halsizlik gibi belirtileri kesinlikle hafife almayın. Çünkü bunlar sıcak çarpmasının belirtileri olabilir. Bu belirtilerle karşılaşırsanız mutlaka sağlık merkezine görünmeniz gerekir.

Sıcak Kramplarını Önlemelisiniz

Aşırı sıcaktan vücudumuz tuz kaybedebilir. Bu durum kollarda, bacaklarda ve karında görülebilir. Bu durumda 1-2 bardak tuzlu bir şeyler içmeniz ve özellikle kramp giren kasa da masaj yapmamanız gerekmektedir.

Öğle Saatlerinde Dışarıya Çıkmamaya Çalışın

Güneş ışınları ne kadar vücudumuz için yararlı olsa da belli bir noktadan sonra kanser yapıcı yönü de bulunmaktadır. Bu durumda güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde mutlaka korunmalısınız. Özellikle hamileler, kalp hastası olanlar, çocuklar ve yaşlılar mümkünse dışarıya çıkmasınlar. Uzmanlara göre güneşin en tehlikeli olduğu saatler 11.00 ila 15.00 arası. Bu durumda zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamanızı öneriyoruz.

Sıvı Tüketiminize Özen Gösterin

Tahmin edebileceğiniz gibi, yaz aylarının o kavurucu sıcağında mutlaka hafif ve sulu gıdalar tüketmeniz gerekmektedir. Bununla beraber sindirimi hafif olan gıdalar tüketmeli ve günde en az 3 litre su içmelisiniz. Gazlı içeceklerden uzak durmalısınız. Susamadığınızı hissetseniz bile mutlaka su içmelisiniz. Vücudunuz susadığında bunu her zaman hissettirmeyebilir.

Özel Durumdaki Kişiler Kendilerine 2 Kat Daha Dikkat Etmelidir

Hipertansiyonu olan ya da kalp rahatsızlığı olan kişiler dışındakiler tuzlu gıdaların tüketimini arttırmalıdır. Tuz kısıtlaması olan kişiler ise yaz aylarında su ve tuz kaybına dikkat etmelidir.

 

Yaz Mevsiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Benzer Konular

Yorumlar (0)