Yemek Yemek Her Zaman Huzur Vermez

Çoğu insan stresli ya da mutsuz olduğu zamanlarda kendini mutfakta, buzdolabının karşısında bulur. Yemek yemek, stresi azaltır, bizi mutlu eder sanıyoruz. Yemek yerkenki aldığımız haz nedeniyle bu tamamen yanlış değil. Ama ya sonrası… Yemek yemek her zaman huzur vermez.

Çok fazla yemek yediğimiz zamanlarda illa ki vücudumuz uyarı mahiyetinde sinyaller verir. Örneğin şişkinlik ve hazımsızlık bu durumun en sık yaşanan örnekleri. Peki, bunların önüne geçmek için ne yapmalı? Öncelikle yemek yemek için acıktığımızı hissetmemiz gerekiyor. Tam acıkmadığımız zamanlarda yemek yemek anlamsız kalıyor. Yani kısaca, vücudumuzu iyi bilip, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu şeyi ve o şeye ne zaman ihtiyaç duyduğunu anlamamız, buna göre eyleme geçmemiz gerekiyor. Aynı zamanda doyduğumuz zamanın bilmek de çok önemli. Doyduğumuz andan sonra sırf keyif için yediğimiz yemek bize fazla kilolar olarak geri dönüyor. Çok yemek yemeyi önlemek adına sıvı tüketimini arttırmak da çok önemli. Vücut susadığında bazı insanlar acıkmış gibi hissedebiliyor. Bu tamamen su içmemem alışkanlığından kaynaklanıyor. Özellikle yaz aylarında daha çok su içmek gerekiyor.

Vücut sağlığımızı korumak için, vücudumuzun beslenmesi çok önemli. Tükettiğimiz besinlerin içerikleri de buna paralel olarak büyük önem taşımakta. Özellikle ambalajlı ürünler ve dışarıdan satın alınan fast-food tarzı yiyecek içeceklere değinmek gerekir. Ne kadar çok katkı maddesi, vücuda o kadar çok zarar… Bu tarz besinlerin tüketimi arttıkça vücudumuzun huzura da kaçıyor. Belki biz hamburger, pizza yediğimiz an çok fazla tat alıyoruz ancak aslında vücudumuzu da hiç de iyi etmiyoruz. Daha organik ve sağlıklı gıdalara yönelmek vücudumuzun huzurunu yerine getirebilmek için en iyisi.

Yemek yemek konusunda bir diğer husus da yemek yemenin fazla kilolara yol açması. Her şeyin dengede olması en iyisidir. Sağlıklı besinlere yönelmek, vücut sağlığını korumanın en önemli yoludur. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, aşırı yemek yemek ve fast food, katkı maddeli ve hormonlu gıdalar tüketmekten kaçınmak gerekir. Sağlıklı beslenmenin yanına da düzenli hareket konulduğunda sağlıklı bir yaşam sizlere kucak açmış demektir. 

Yemek Yemek Her Zaman Huzur Vermez

Benzer Konular

Yorumlar (0)