Yeni Hayat Düzeni

Maske, mesafe, hijyen... Yeni dönemde hayatta başka neler değişecek?

 

Korona günlerinde ilk olarak 'sağlık-ekonomi' ikileminde sıkışıldı. 'Kontrollü sosyallik' ya da 'yeni  normal' gibi insanı arafta bırakan bir çok slogan ortaya çıktı. Neyse ki sağlık mı ekonomi mi ikileminde kalan tek ülke Türkiye değil ve toplum hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı konusunda hemfikir.

 

Sosyal varlıklar olan insanların birbirleriyle temas etmesi ve vakit geçirmesi psikolojilerinin korunması için gereklidir. Koronavirüs salgını ile birlikte uzun süre evlere kapanmak zorunda kalmak, belirsizliğin yarattığı kaygı ve gerginlik toplumu fiziksel ve ruhsal olarak derinden etkiledi. Sosyal mesafe ve maskenin; aşının etkinliğinin kanıtlanıp yeteri kadar üretimi yapılana kadar hayatımızda  olacağı da muhakkak.

 

Peki bu yeni nomalleşme sürecinde neler yapmak gerekir?

  • Ev dışında mutlaka maske takmak
  • Sosyal mesafe denilen 1.5 metre mesafesini korumak ve diger insanlarla iletişimi 15 dk. ile sınırlandırmak hatta maskesi yok ise hiç görüşmemek.
  • Öksüren, hapşıran kişilerden uzak durmak, temastan kaçınmak.
  • El hijyenine dikkat etmek.
  • Elleri göz, ağız ve burun bölgesine kesinlikle götürmemek.
  • Şüpheli hastayla birebir temas yoksa eldiven kullanmamak.
  • Toplu taşımayı olabildiğince kullanmamak.
  • Kapalı ortamda yemek yemek, çay kahve içmek için oturmamak.
  • Şüpheli bir temas durumunda hemen ağız boşluğu, burun, el, yüz ve saç temizliği yapmak mümkünse duş almak.
  • Bağışıklığımızı destekleyecek besinler tüketmek.

 

BAĞIŞIKLIK DESTEĞİ İÇİN EN GÜÇLÜ BESİNLER

Bağışıklık desteği için büyük öneme sahip besinler; C vitamini, D vitamini ve Çinko’dur.

C vitamini bağışıklık sisteminin herhangi bir düşmanla savaşırken ihtiyaç duyduğu moleküldür. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için gereklidir. C vitamini antioksidan özelliğe sahip elzem bir besin öğesidir. Kemik gelişimi için önemlidir. Bakteriyel enfeksiyonları önler.
D vitamini, kemik gelişimi için gereklidir. Bağışıklık fonksiyonlarını da düzenlediği klinik araştırmalarda kanıtlanmıştır. D vitamini eksikliği enfeksiyonlara ve bağışıklık sistemi hastalıklarına yatkınlık ile yakından ilişkilidir.
Çinko, bağışıklığı güçlendirir, eksikliğinde ise tekrarlayan enfeksiyonlar, ishaller, iştahsızlık ve çocuklarda gelişim geriliği görülür. Yapılan çalışmalar çinko takviyelerinin bağışıklık hücrelerini uyardığını, enfeksiyon riskini azalttığını, hastalık süresini kısalttığını gösteriyor.
 

COVİD-19 SALGINI VE İNSANLARIN RUH SAĞLIĞI

Covid-19 pandemisi tüm dünyada psikolojik bir krize neden oldu. Karantinada, izole şekilde yaşamanın verdiği zorluklar, günlük hayattaki değişimler, iş kaybı ve maddi zorluklar, kendimiz ya da sevdiklerimizin hastalanması, yaşanan can kayıpları...Tüm bunlardan dolayı yoğun üzüntü, kaygı ve korku gibi durumlar pek çok kişinin ruh sağlığını etkiledi.

Covid-19 salgın sürecinde etkilenilen en önemli durumlar; artan stres yükü, uyku ve yeme bozuklukları, konsantre olmakta zorluk, öfke problemleri, olumsuz duygu yoğunlaşmaları, kendini suçlu ve yalnız hissetme.
Tüm bu sorunlarla baş etme yöntemlerini basitçe şöyle sıralamak mümkün:
Uzmanlar tarafından tanımlanan hastalık belirtileriniz varsa ve neler yapılması gerektiği konusunda kaygılarınız varsa bir sağlık kuruluşuna başvurun.
Duygusal sağlığınıza özen göstermek daha bilinçli düşünmeye, kendinizi ve ailenizi korumak için daha sağlıklı davranmanıza yardımcı olacaktır.
Sosyal medya da dahil haberleri izlemeye, okumaya ve dinlemeye bir süre ara verin. Pandemi üzerine sürekli düşünmek size zarar verir.
Bedeninize iyi bakın, düzenli spor ve egzersizler yapın.
Düzenli uyumaya özen gösterin.
Güvendiğiniz insanlarla endişelerinizi ve korkularınızı paylaşın.
Hayatınızda sahip olduğunuz pozitif şeyleri düşünün.
 
Koronavirüsün oluşturduğu korku ve kaygı da nefes darlığı hissedilmesine sebep olabilir. Bu gibi durumlarda kişinin gevşemesi için nefes egzersizleri önerilebilir. Bu egzersizleri kişi evde  tek başına yapabileceği gibi profesyonel destekle de yapılabilir.
Solunum egzersizleri nasıl yapılmalı?
Günde 15-20 dk. yapılması yeterlidir.
Kişi dik bir şekilde oturmalı,
bir el göğse, diğer el karnın üst kısmına konularak akciğerlerdeki tüm hava boşaltılır, karnın üst kısmındaki el ile göğsün alt kısmına hafifçe bastırılır. Burundan alınan hava, birkaç saniye tutulduktan sonra ağızdan verilir.
Nefes egzersizleri sırasında dikkat edilmesi gereken şey akciğerlerin tamamının havayla doldurulması ve kademeli olarak akciğerler boşaltılana kadar nefesin ağızdan verilmesidir.
3 set halinde 10-15 kez yapılabilir.
 
 
Hayatınızda NEGATİF olan tek şey PCR sonucunuz olsun :)
 

 

Yeni Hayat Düzeni

Benzer Konular

Yorumlar (0)