Yeni Hayat Düzeni

Maske, mesafe, hijyen... Yeni dönemde hayatımızda başka neler değişecek?

 

Korona günlerinde ilk 'sağlık-ekonomi' ikileminde sıkıştık. 'Kontrollü sosyallik' ya da 'yeni  normallik' gibi insanı arafta bırakan bir çok sloganla tanıştık.Neyse ki sağlık mı ekonomi mi ikileminde kalan tek ülke değiliz.Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı konusunda herkes hemfikir.

 

Sosyal bir varlık olan insanların birbirleriyle temas etmesi ve vakit geçirmesi psikolojilerinin korunması için gereklidir. Koronavirüs salgını ile birlikte uzun süre evlere kapanmak zorunda kaldık. Belirsizliğin yarattığı kaygı ve gerginlik toplumu fiziksel ve ruhsal olarak etkiledi. Sosyal mesafe ve maskenin; aşının etkinliğinin kanıtlanıp yeteri kadar üretilene kadar hayatımızda  olacağını da biliyoruz.

 

Yeni nomalleşme sürecinde ne yapalım?

  • *Ev dışında mutlaka maske takalım.

  • *Sosyal mesafe dediğimiz 1.5 metre mesafesini koruyalım ve 15 dk ile sınırlandıralım,maskesi yok ise hiç görüşmeyelim.

  • *Öksüren, hapşıran kişilerden uzak duralım, temas etmeyelim.

  • *El hijyenine dikkat edelim.

  • *Elleri göz, ağız ve burun bölgesine kesinlikle götürmeyelim.

  • *Şüpheli hastayla birebir temasımız yoksa eldiven kullanmayalım.

  • *Toplu taşımayı olabildiğince kullanmayalım.

  • *Kapalı ortamda yemek yemek,çay kahve içmek için oturmayalım.

  • *Şüpheli bir temas durumunda hemen ağız boşluğu, burun , el,yüz ve saç temizliği yapmalı mümkünse duş almalıyız.

  • *Bağışıklığımızı destekleyecek besinler tüketelim.

 

BAĞIŞIKLIK DESTEĞİ İÇİN EN GÜÇLÜ BESİNLER

Bağışıklık desteği için büyük öneme sahip besinler; C vitamini, D vitamini ve Çinkodur.

C vitamini bağışıklık sisteminin herhangi bir düşmanla savaşırken ihtiyaç duyduğu moleküldür. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için gereklidir. C vitamini antioksidan özelliği sahip elzem bir besin öğesidir. Kemik gelişimi için önemlidir. Bakteriyel enfekiyonları önler.

D vitamini  kemik gelişimi için gereklidir.Bağışıklık fonksiyonlarını da düzenlediği klinik araştırmalarda kanıtlanmıştır. D vitamini eksikliği enfeksiyonlara ve bağışıklık sistemi hastalıklarına yatkınlığı ile yakından ilişkilidir.

Çinko, bağışıklığı güçlendirir. Eksikliğinde tekrarlayan enfeksiyonlar ve ishaller  görülür. İştahsızlık çocuklarda gelişim geriliği görülür. Yapılan çalışmalar çinko takviyelerinin bağışıklık hücrelerini uyardığını, enfeksiyon riskini azalttığını,hastalık süresini kısalttığını gösteriyor.

 

COVİD-19 SALGINI VE RUH SAĞLIĞIMIZ

Covid-19 pandemisi tüm dünyada psikolojik bir krize neden oldu. Karantinada, izole şekilde yaşamanın verdiği zorluklar, günlük hayattaki değişimler, iş kaybı ve maddi zorluklar. Kendimiz ya da sevdiklerimizin hastalanması, yaşanan can kayıpları bunlardan dolayı yoğun üzüntü kaygı ve korku gibi durumlar pek çok kişinin ruh sağlığını etkiledi.

Covid-19 salgın sürecinde etkilendiğimiz en önemli durumlardan biri artan stres yükümüz, uyku ve yeme bozuklukları, konsantre olmakta zorluk, öfke problemleri, olumsuz duygu yoğunlaşmaları, kendini suçlu ve yalnız hissetme.

Tüm bu sorunlarla baş etme yöntemlerini basitçe şöyle sıralayabiliriz.

Uzmanlar tarafından tanımlanan hastalık belirtileriniz varsa ve neler yapılması gerektiği konusunda kaygılarınız varsa bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Duygusal sağlığınıza özen göstermek daha bilinçli düşünmeye,kendinizi ve ailenizi korumak için daha sağlıklı davranmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal medya dahil,haberleri izlemeye okumaya dinlemeye bir süre ara verin. Pandemi üzerine sürekli düşünmek size zarar verir.

Bedeninize iyi bakın, düzenli spor ve egzersizler yapın.

Düzenli uyumaya özen gösterin.

Güvendiğiniz insanlarla endişeleriniz korkularınızı paylaşın.

Hayatınızda sahip olduğunuz pozitif şeyleri düşünün.

 

Koronavirüsün oluşturduğu korku ve kaygı da nefes darlığı hissetmesine sebep olabilir. Bu gibi durumlarda da kişinin gevşemesi için nefes egzersizleri önerilebilir. Bu egzersizler kişinin evde  tek başına yapabileceği gibi profesyonel destekle de yapılabilir.

Solunum egzersizlerini nasıl yapalım?

Günde 15-20 dk yapılması yeterlidir.

Kişi dik bir şekilde oturmalı,

bir el göğse, diğer el karnın üst kısmına konularak akciğerlerdeki tüm hava boşaltılır,

karnın üst kısmındaki el ile göğsün alt kısmına hafifçe bastırılır.

burundan alınan hava, birkaç saniye tutulduktan sonra ağızdan verilir.

Nefes egzersizleri sırasında dikkat edilmesi gereken akciğerlerin tamamının havayla doldurulması ve kademeli olarak akciğerler boşaltılana kadar nefes ağızdan verilmelidir.

3 set halinde 10-15 kez yapılabilir.

 

Hayatımızda NEGATİF olan tek şey PCR sonucumuz olsun :)

 

 

Yeni Hayat Düzeni

Benzer Konular

Yorumlar (0)