Yenidoğan ve Annelik

Yenidoğan ve annelik konulu bu makalemizde yenidoğan bebeklerin ve annelerin yaşamlarındaki ilk günleri ve annelerin de en mutlu ve en zor anlarını anlatmaya çalışacağız.

Ayları, günleri, saatleri saydınız… Ve o heyecanla beklediğiniz gün geldi çattı . Tatlı telaşlar, hastane çıkışları, koşuşturma, derken sancılar… Ve o dünyanın en temiz varlığı yavrunuz hayata gözlerini açtı. Bu noktaya kadar her şey güzel. Bundan sonra ise sizi uykusuz geceler, hastalık süreçleri ve bebeğinizin gelişimi ile ilgili yaşadığınız kaygılar karşılıyor.

Bu yazımızda yenidoğan bebek annelerine kısa konu başlıkları ile önemsenmesi gereken birkaç husustan bahsedeceğiz.

Bebeğinizin kafatasındaki bozukluklar : henüz tam gelişmeden dünyaya gelen bebeğinizin kafatası kemikleri de henüz gelişmemiş olurlar. İşte bu yüzden bebek doğum kanalına girince dar alanda sıkışma ve vakum vasıtası ile çekilmeye bağlı olarak kafatasındaki şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Telaş etmeyin. Zaman içerisinde beyin büyüdükçe kafatası kemikleri de beynin şeklini alır ve bozukluklar ortadan kalkmaya başlar.

Bebeğinizin teri kokuyor mu : Sakın telaş etmeyin. Bazı yenidoğan anneleri bebeklerinin terleri kokmasın diye tuzlama yöntemi seçiyorlar. Sakın ha! Bu bebeğinizi ölüme dahi götürebilecek sonuçlar doğurabilir. Bebeğiniz doğumundan itibaren 1 hafta veya 15 günlük iken görülen döküntülerin tamamı veya çoğu fizyolojiktir. Bazı bebeklerde ise morluk veya akne benzeri durumlar gözlemlenebilir. Bu gözlemlerin çoğu tedavi gerektirmeyen fiziksel durumlardır. Tedavi amacıyla kullanacağınız her türlü madde bu türlü cilt sıkıntılarının daha da artmasına sebep olacaktır.

Kilo artışı : Bebeğinizin doktorunuza her kontrole götürdüğünüzde düzenli olarak gözlemlenen kilo arştı bebeğinizin anne sütü ile doyduğunun kesin göstergesidir.

Yenidoğan ve Gaz : yenidoğanların gaz sancıları dilleri de henüz olmadığı için genellikle hıçkırıkla ağlama şeklinde dışa vurulur. Bu gaz sancısı sindirim sistemlerinin henüz gelişmemesinden kaynaklanmaktadır.

 

Genel ipuçları :

Anne elini sürekli temiz tutmalıdır.

Kulakları temizlenirken kulak çöpü kullanılmamalıdır.

Gözlerinde bulunan çapaklar kaynatılmış su ılıtılarak temiz biz bez yardımı ile temizlenmelidir.

Ağzında görülen pamukçuklar karbonatlı su ile yıkanabilir.

Yenidoğan ve Annelik

Benzer Konular

Yorumlar (0)