Yüksek Tansiyon Hastalarına Besin Tavsiyeleri

Yüksek Tansiyon Hastalarına Besin Tavsiyeleri

Yüksek tansiyon hastalığı bulunan insanların beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü tansiyonu tetikleyen bir takım besinler bulunmaktadır ve bu besinlerden uzak durulmalıdır. Şimdi yüksek tansiyon hastalarına besin takviyeleri nasıl yapılmalıdır ve hangi besinlerden uzak durulmalıdır hep beraber inceleyelim;

 

Süt ve Et ürünleri

Yağsız peynir, süt ve yoğurt gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Yarım yağlı olanları ise ölçülü bir şekilde tüketilmelidir. Bunların tam yağlı olanlarından ise kesinlikle uzak durulmalıdır. Et ürünlerinde ise hindi eti, balık eti, tavuk eti ve sıfır yağ içeren dana eti tüketilebilir. Ancak sakatat, ve sucuk, sosis, pastırma, jambon ve kavurma gibi şarküteri ürünlerinden uzak durulmalıdır. Ayrıca yumurta tüketimi de yine önerilmemektedir ancak yemeklerde az miktarda olmak kaydıyla tüketilebilir.

Kuru Baklagil, Ekmek ve Tahıllar

Kuru fasulye, kuru barbunya, mercimek, kuru börülce ve suya fasulyesini rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ancak bunların dışındaki baklagillerden mümkün olduğunda uzak durulması gerekir. Ekmek türlerinden ise çavdar ekmeği, kepek ekmeği, çok tahıllı ekmek ve tam buğday ekmeği tüketmelerinde bir sakınca yoktur. Ancak mısır ve buğday ekmeğinden uzak durmaları önerilir. Tahıl türlerinden ise kepekli ve tam taneli tahıllar tüketmeleri gerekmektedir. Ancak kavrulmuş pirinç, kavrulmuş şehriye ve kavrulmuş undan uzak durmaları gerekmektedir.

 

Sebze ve Meyveler

Tansiyon hastaları her türlü dondurulmuş sebzeyi tüketebilirler. Ancak konserve türü sebzelerden uzak durmaları gerekmektedir. Meyve olarak tüm taze meyve çeşitlerini gönül rahatlığı ile tüketebilirler. Meyvelerin tansiyon hastalarında problem yaratmamalarının nedeni tamamının yağsız olmasıdır.

Tatlılar, Kuruyemişler, Yağlar ve içecekler

Tatlılardan meyveli ve sütlü tatlılar rahatlıkla tüketilebilir ancak kullanılan sütlerin yağsız olması gerekir. Ayrıca kızartılmış veya şerbetli tatlı türlerinden uzak durulmalıdır. Yağ çeşitlerinden bitkisel içerikli olan kanola yağı, fındık yağı, sıvı yağlar ve zeytinyağı gibi tüm yağ çeşitleri rahatlıkla tüketilebilir. Ancak tereyağı, krema, kaymak ve margarin gibi yağlardan uzak durulmalıdır. Kuruyemiş olarak tuzsuz yer fıstığı, fındık, ceviz ve badem tüketilmelidir. Bunun dışında kalan kuruyemişlerden uzak durulmalıdır. İçecek olarak meyve ve bitki çayları, meyve suları ve çeşitli sebze suları gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Ancak meyve aromalı veya asitli içeceklerden mutlaka uzak durulmalıdır.

Yüksek Tansiyon Hastalarına Besin Tavsiyeleri

Benzer Konular

Yorumlar (0)